Notice: unserialize(): Error at offset 367532 of 368607 bytes in /home/budiverenco/public_html/libraries/joomla/cache/controller.php on line 205
Дахау

Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Дахау

 


Историческата входна врата на концентрационния лагер Дахау край Мюнхен, на която пише: „Работата те прави свободен” („Arbeit macht frei")

Запознахме се в читалнята на големия архив – и двамата търсехме едни и същи исторически документи. Съперникът ми се оказа немец от бившата Източна Германия. Той поназнайваше малко руски, заговорихме се и решихме да изоставим документите и да си поприказваме в близкото кафене.

Немецът познаваше поименно всички руски свещеници, които тогава служеха в Германия и много се зарадва, когато сред тях се оказа един мой познат. След това ми разправи за икономическите проблеми, с които се сблъсквали православните енории, за ремонта на храмовете, за школата за църковни диригенти и т.н.

После взех думата аз: а Вие, викам, защо се интересувате от тази тема. Излезе, че нещата съвсем не са толкова прости, колкото изглеждат. Той бил историк, занимавал се с изучаването на хитлеристките концлагери, а в лагера на смъртта Дахау, например, изпращали православни свещеници от Южна Европа. И не само свещеници, но и висши йерарси: например Сръбския патриарх Гавриил, епископ Николай Велимирович…

Немецът ми разказа как преди време се заели да построят православен храм в Дахау – дървен, а около него насадили брези. Там си построили храмове и други християнски конфесии, имало и синагога. Турили и общ паметен кръст, а от синагогата – седмосвещник (менора). Е, вярно, че после се наложило да махнат кръста. Менората обаче останала…

Нашите батюшки го консултирали по въпроси, свързани с църковния живот на духовенството в затвора, нали в бараките трябвало да извършват богослужения, да се причащават. Пишели прошения, които разглеждало лагерното началство. Понякога им разрешавали, друг път им отказвали. Ако пък разрешавали, винаги поставяли някакви изисквания… И всичко се записвало на хартия – с подписи, печати, резолюции, с точни указания за времето.

Немецът ми разказа още, че дори на актовете за разстрелите времето винаги било най-акуратно записвано: изстрелът е произведен в толкова и толкова часа, и в толкова и толкова минути – подпис на офицера, смъртта настъпила след толкова и толкова минути – подпис на лекаря.

Също тъй обстоятелствено се попълвали и анкетите в Дахау – имало даже въпрос за вероизповеданието. Нямало смисъл да сe крие, така или иначе всички ги чакала смърт.

Немският историк ми каза, че през ръцете му минали хиляди дела, по-голямата част от затворниците били съветски офицери. Почти всички до един били православни, рядко – мюсюлмани, а други нямало.

- Други нямаше – отчетливо повтори той и някак между другото забеляза, че тази война изкарало последното поколение кръстени руснаци. После на практика престанали да се кръщават и всички битки след това вече не завършвали толкова впечатляващо.

Тук се разделихме. След като си допи кафето, той отново отиде в архива, а аз почтително му отстъпих правото пръв да разгледа историческите документи.

Свящ. Ярослав Шипов, "Райские хутора" и другие рассказы".

Превод: Десислава Главева

module-template4.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти