Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Религията на спасението и религията на самоспасението: два паралелни градежа

 

180816Vfttrd

„Всекиго, който слуша тия Мои думи и ги изпълнява, ще оприлича на благоразумен мъж, който си съгради къщата на камък; и заваля дъжд, и придойдоха реки, и духнаха ветрове, и напряха на тая къща, и тя не рухна, защото беше основана на камък. А всеки, който слуша тия Мои думи и ги не изпълнява, ще заприлича на глупав човек, който си съгради къща на пясък; и заваля дъжд, и придойдоха реки, и духнаха ветрове, и напряха на тая къща, и тя рухна, и срутването й беше голямо.” (Мат. 7:24-27).

Очевидно тук става дума за два градежа, които външно не се отличават един от друг и здравината и устойчивостта на които по никакъв начин не е възможно да се провери преди времето на последните изпитания.

Инструмент за изобличение на вярващия в ерес има, защото ереста е открито изповядване на нещо, което е несъгласно със Символа на Вярата. Инструмент за изобличаване на атеизма на обитателя на паралелния градеж обаче отсъства. Това е латентен атеизъм, който ще се разкрие едва по времето на митарствата и Съда. Гностикът е убеден, че е църковен вярващ и в това си убеждение намира поддръжка сред своите съотборници.

Зидарите и на двата градежа ходят на църква, носят кръст, пристъпват към тайнствата, заявяват себе си като православни християни. Но едните се опират на камъка на Заповедите и нямат никаква друга опора освен Вярата в Невидимия Бог, при това тази опора се намира само непосредствено под всекиго едного от тях и под никого другиго. Това е собствена и самостоятелна опора на тяхното лично благочестие и боголюбие, с които и ще им се наложи в пълна самота да посрещнат смъртта. И те ще издържат, тъй като тази опора ще бъде под тях в часа на смъртта.

Другите имат своята опора в подвижния и несигурен пясък, който не е само под тях, но и навсякъде около тях и те не забелязват неговата несигурност заради плътността и тежестта на масата пясък и нейната непоколебимост при добро време. Те са силно ангажирани с гностическо многогрижие и всякакви дейности: сбирки на православни семейства, социално служение, борба за по-добра околна среда, за спасение на планетата. Други участници в градежа върху пясък събират подписи срещу събори (сякаш става въпрос за националния отбор по футбол), препречват улици пред манифестиращи содомити, носят фланелки с надпис „хапче против бебе – хапче против щастие”. Те си имат много съмишленици и съратници, над тях никога не залязва слънцето на земния успех и гностическата радост от това, че ликуват, изпитват душевен подем, намирайки се в Църквата и „знаят” (това е то гносисът), че така ще се радват винаги. За тях Царството Божие вече е настъпило. Настъпило е в тяхното въображение, в тяхната митична паралелна реалност.

Тяхното колективистко съзнание, лишено от надеждна опора преразпределя товара от реалните носещи конструкции: Словото Божие, което те са принудени да слушат и тайнствата, които те приемат, върху масите пясък: върху „общината”, върху колектива от съратници и идеологизираната среда, в която „един е за всички и всички са за един”.

Но срутването на този псевдоцърковен градеж ще бъде голямо. На всеки от нас ще се наложи да посрещне смъртта. И в този момент ще задухат ветрове, ще придойдат реки и ще произлезе среща с истинската реалност. Този момент ще трябва да посрещнем в пълна самота, лишени от помощта на „Тимур и неговата команда”.

„Страшно и ужасно място имам да премина, след като се разделя от тялото; и ще ме срещнат много мрачни и безчовечни демони, и няма да има кой по пътя да ми помогне, или да ме избави.”[1]

Антимодернизм.ру

Превод: прот. Божидар Главев


[1] Молитва след Четвърта катизма – бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template12.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти