„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
„Новото учение за Софѝя Премъдрост Божия” на книжния пазар
В годината на канонизирането на свети Серафим Софийски на български език излезе неговият най-голям богословски труд
Последните години у нас са белязани с траен религиозно-философски интерес от страна на богословските и философските среди към различни въпроси на православната аскетика и творенията на светите отци. Между издадените напоследък книги се срещат и произведения на прот. Сергий Булгаков и о. Павел Флоренски, в които се съдържа еретическото учение за Софѝя и „софийността“. Mного православни читатели се смущават и съблазняват от това учение като явно отклонение от православната вяра, представяно, за съжаление, като православно.
Това наложи необходимостта от превеждането и издаването на обстойния труд на свети Серафим (Соболев) „Новото учение за Софѝя Премъдрост Божия“. За него Архиерейският синод на Задграничната църква го удостоява с научната степен „магистър на богословието“. В изследването, издадено през 1935 г., авторът убедително изобличава лъжеучението на прот. С. Булгаков за Софѝя Премъдрост Божия.
Книгата се издава с благословението на Сливенския митрополит Йоаникий точно в годината, когато две църкви канонизираха св. Серафим – Българската Православна Църква и Руската Православна Църква. Преводач на труда е Албена Симеонова, а богословски редактор – Дарин Алексиев.
В предговора към изданието митрополит Йоаникий пише: „Днес, когато продължават да се издават и разпространяват съчинения на прот. Сергий Булгаков и о. Павел Флоренски, считаме, че трудът на св. Серафим, архиепископ Богучарски, Софийски Чудотворец - „Новото учение за Софѝя Премъдрост Божия“ - е крайно необходим и ще помогне на мнозина да разберат, че утвърждаваното от споменатите писатели-философи е не просто противоцърковно, но то е ерес, гибелна за душите на православните християни“.
Книгата може да бъде намерена в църковните книжарници в София.