„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
За гордостта и смирението
Гордост
Отбелязвайки, че човек няма с какво да се гордее, старецът добавял: „Та и с какво ще се самопревъзнася човек всъщност? Одърпан и окъсан, той проси милостиня: помилуй, помилуй! А ще получи ли, кой може да знае това?”
Когато те напада гордост, кажи си: тази шантавата пак ми досажда.
Гордите изцелява Сам Бог. Това значи, че вътрешните скърби (чрез които се лекува гордостта), се изпращат от Бога; гордият няма да ги понесе от хората. А смиреният от хората всичко понася и винаги си казва: заслужавам си го.
Когато чувстваш, че се изпълваш с гордост, то знай, че с нея те изпълват човешките похвали.
Човекът е като трева. Който се гордее, той вехне като трева, а който се бои от Бога, той ще бъде помилван от Господа.
Гордостта и непокорството пораждат лъжа – началото на всички злини и беди.
Горделивостта и на небожителите не помогнала, а ги лишила от Божията благодат и ги низвергнала. Затова и ние, ако искаме да възхождаме нагоре, трябва докрай да се смирим.
Една монахиня написала на стареца, че много я безпокоят гордостта и самонадеяността. Отец Амвросий отвърнал: „Пази се от тези зли страсти. От примера на свети цар и пророк Давид е видно, че гордостта и самонадеяността са по-вредни от прелюбодейството и убийството. Последните довели пророка до смирение и покаяние, а първите го довели до падение”.
Смирение
Господ е готов да помага на човека в придобиването на смирение, както и във всичко добро, но е нужно човек и сам да се погрижи за себе си. У светите отци е казано: „дай кръв и приеми дух”. Това значи – потруди се до проливане на кръв и ще получиш духовен дар. А ти търсиш духовни дарования, пък ти е жал да проливаш кръв, тоест все ти се ще никой да не те закача, никой да не те безпокои. Та нима е възможно при спокоен живот да се придобие смирение? Защото смирението се състои в това, човек да вижда себе си по-лош от всички, не само от хората, но и от безсловесните животни и дори от духовете на злобата.
И ето, когато хората ти създават тревоги, а ти виждаш, че не търпиш това и им се гневиш, то по неволя ще смяташ себе си за лоша… Ако при това съжаляваш за своята лошота, укоряваш се за своята неизправност и искрено се каеш за това пред Бога и духовния си отец, то ти вече си на пътя на смирението… А ако никой не те закача и ти си оставаш в покой, как би могла да осъзнаеш своята слабост? Как би могла да видиш пороците си? Ако се стараят да те унижат, значи искат да те смирят, а самата ти просиш от Бога смирение. Защо после скърбиш?
Симфония по творениям преподобного Амвросия, старца Оптинского
Превод: прот. Божидар Главев