„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
За позволеното и непозволеното осъждане
„Не съдете, за да не бъдете съдени; защото, с какъвто съд съдите, с такъв ще бъдете съдени; и с каквато мярка мерите, с такава ще ви се отмери. А защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш? Или, как ще кажеш брату си: чакай, да извадя сламката от окото ти; а пък на, в твоето око има греда! Лицемерецо, извади първом гредата от окото си, и тогава ще видиш, как да извадиш сламката от окото на брата си” (Мат. 7:1-3).
И какво? Нима не трябва да се обвиняват съгрешаващите? Да. И Павел казва същото, или по-добре казано – Христос чрез Павел: „А ти защо съдиш брата си?” Или: „Защо презираш брата си? Кой си ти, който съдиш чуждия слуга?” (Рим. 14:10, 4)? И още: „За нищо не съдете преди време, докле не дойде Господ” (1 Кор. 4:5).
Но как тогава този апостол на друго място казва: „Изобличавай, запретявай, увещавай” (2 Тим. 4:2)? И още: „Ония, които съгрешават, изобличавай пред всички” (1 Тим. 5:20). Също и Христос казва на Петър: „Ако съгреши против тебе брат ти, иди и го изобличи насаме… ако не послуша, вземи със себе си още едного или двама… ако ли пък не послуша тях, обади на църквата” (Мат. 18:15-17). И защо Той поставил толкова много изобличаващи и не само изобличаващи, но и наказващи, тъй че който не послуша никого от тях да бъде считан за езичник и митар? И още, с каква цел им е поверил и ключовете? Ако те нямат власт да съдят, това не би имало никакъв смисъл и следователно напразно са получили властта да връзват и развързват.
От друга страна, ако това би било така [никой никого да не съди], тогава всичко в Църквата би се разстроило, а също и в гражданските общества и в семействата. Ако господарят не може да съди своя слуга, а господарката – слугинята, бащата - сина, приятелят – своя приятел, тогава злото ще се разпространява все повече и повече. Но защо казвам: приятел – приятеля? Дори ако враговете не съдим, тогава никога няма да бъдем в състояние да разрушим враждата, а всичко ще стигне до пълен безпорядък.
Какво значи посоченото изречение? Нека се вгледаме по-внимателно, за да не би лечебното изкуство на спасението и законите на мира някой да превърне в закони на разпада и хаоса. За притежаващите здрав разум Спасителят е дал изяснение на даденото правило в казаните след това слова: „Защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш” (Мат. 7:3)? Ако за мнозина, които не са дотам съобразителни, казаното от Христа изречение все още не е достатъчно ясно, аз ще се постарая да го доизясня.
Именно тук, както ми се струва, Спасителят заповядва да не се подлагат на осъждане не всички грехове без изключение и не на всички без изключение забранява да съдят, но само на онези, които самите, бидейки изпълнени с безброй грехове, порицават другите за някакви маловажни постъпки. На мен ми се струва също, че Христос посочва тук и иудеите, които бидейки злобни обвинители на своите ближни в някакви маловажни и дребни нередни постъпки, сами безсъвестно извършвали тежки грехове. Затова Господ ги е порицавал, казвайки: „връзват бремена тежки… а сами не искат и с пръст да ги помръднат”. И още: „давате десятък от гьозум, копър и кимион, а сте оставили най-важното в закона: правосъдие, милост и вяра” (Мат. 23:4, 23).
И тъй, може да се смята, че Христос посочвал и тях, желаейки предварително да ги упрекне в това, в което те след време порицавали учениците. Макар последните в нищо подобно да не били съгрешили, но за иудеите било грях например, че те не спазвали съботата, яли с неумити ръце, сядали на трапеза с митари, за което Спасителят и на друго място казва: „Комара прецеждате, а камилата поглъщате” (Мат. 23:24). Впрочем Христос тук излага общия закон за неосъждането.
И Павел в Посланието си до коринтяните забранил не изобщо да се съди, а да се съдят само висшестоящите предвид неизвестността на делата им. Но той не забранява изобщо да бъдат изправяни съгрешаващите. Той упреквал и тогава не всички без разлика, а укорявал на първо място учениците, които съдели своите учители и на второ – хората, които сами, бидейки виновни в безбройни съгрешения, клеветели невинните. Същото има пред вид и Христос на посоченото място и не просто дава да се разбере това, но и внушава голям страх и заплашва с неизбежно наказание: „защото, с какъвто съд съдите, казва Той, с такъв ще бъдете съдени” (Мат. 7:2). Ти осъждаш, казва Той, не ближния си, а самия себе си и сам себе си подлагаш на страшен съд и строго наказание. Следователно подобно на това, както при прошката на греховете началото зависи от нас самите, така и в този съд ние полагаме известна мяра на нашето осъждане. И тъй, трябва не да огорчаваме или да оскърбяваме, а да вразумяваме; не да обвиняваме, а да съветваме; не с гордост да нападаме, а с любов да поправяме. Защото не ближния си, а самия себе си предаваш ти на най-строго наказание, когато си безпощаден в произнасянето на присъдата за неговите съгрешения.
Виждаш ли колко леки са тези две заповеди и колко блага доставят на покорните, и обратно – какво голямо зло причиняват на непослушните? Този, който прощава прегрешенията на ближния си, освобождава от обвинение не толкова него, колкото самия себе си, при това без всякакъв труд; и този, който с пощада и снизходително разглежда престъпленията у другите, с такъв съд той залага голям залог за прошка на самия себе си.
Но ще кажеш: и какво, ако някой прелюбодейства, нима аз не трябва да кажа, че прелюбодеянието е зло и нима не трябва да изправя разпътния? Изправи го, но не като неприятел, не като враг, предавайки го на наказание, а като лекар прилагащ лекарство. Спасителят не е казал: не възпирай съгрешаващия, а казал: не съди, тоест не бъди жесток съдия. И това е казано не за важни и явно недопустими грехове, както и преди отбелязах, а за такива, които дори не се смятат за грехове. Затова е и казал: „Защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш” (Мат.7:3).
Мнозина и сега така постъпват. Виждайки монах, който има една одежда повече, обикновено му посочват Господния закон, макар самите те постоянно да се занимават с кражби и лихварство. Или виждайки, че той употребява повече храна, се превръщат в жестоки обвинители, макар самите те всеки ден да пиянстват и да преяждат и не си дават сметка, че чрез това при всичките си грехове готвят за себе си голям огън и се лишават от всякакво оправдание. Трябва да правиш строг отчет и на своите постъпки, тъй като сам си положил такъв закон, осъждайки строго постъпките на ближния.
И тъй, не смятай за прекалена тежест, когато и сам бъдеш подложен на такова изпитание и наказание. „Лицемерецо, извади първом гредата от окото си” (Мат. 7:5). Тук Спасителят разкрива Своя голям гняв към онези, които осъждат ближните си. Наистина всеки път, когато желае да покаже тежестта на някой грях, голямото наказание, което следва за него и Своя гняв, Той обикновено започва с укор. Така например на онзи, който изисквал от другаря си сто динария Христос с негодувание казва: „Рабе лукави, аз ти простих целия оня дълг” (Мат. 18:32); точно по тази причина Той и тук употребил думата „лицемер”.
Строгият съд по отношения на ближния показва не доброжелателство, а ненавист към човека. И макар осъждащият външно да показва човеколюбие, всъщност той е изпълнен с голяма злоба, тъй като подлага ближния си на напразни оскърбления и обвинения, заграбвайки мястото на учителя, сам не бидейки достоен да бъде дори ученик. Затова и Христос нарича такъв човек лицемер.
Ако ти си тъй строг към другите, че виждаш и малките нередности, то защо си така невнимателен към себе си, че не забелязваш и големите грехове? „Извади първом гредата от окото си”. Виждаш ли, че Спасителят не забранява да се съди, но повелява първо да извадиш гредата от собственото си око и тогава вече да изправяш съгрешенията на другите? Защото всеки познава своето по-добре, отколкото чуждото и вижда по-добре голямото, отколкото малкото, и накрая, обича повече себе си отколкото ближния. Следователно, ако ти съдиш другите, желаейки им добро, то пожелай го преди това на себе си, тъй като твоят грях е по-очевиден и по-голям. Ако небрежиш за самия себе си, ясно е, че и своя брат съдиш не от доброжелателство към него, а заради ненавист и желание да го опозориш. Ако той трябва да бъде съден, нека го съди този, който в нищо подобно не е съгрешил, а не ти.
Тъй като Спасителят предложил трудно постижими и високи правила за живот, то за да не каже някой, че е леко така да се мъдрува на думи, Той казал и тази притча като доказателство за цялата свобода, с която можел да каже за Себе Си, че не е съгрешил срещу нито едно от предложените от Него правила, а всичко изпълнил. Макар след време на Него Самия да Му се наложило да съди и да каже: „Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери” (Мат. 23:23), Той обаче ни най-малко не бил виновен в това, в което обвинявал другите. Нито вадил сламка[1], нито имал греда в Своето око. Той бил свободен и от едното, и от другото, и така можел да изправя съгрешенията на всички. Не трябва, казва Той, да съди другите този, който е виновен в същото. И ти се учудваш, че Той постановил този закон, когато и разбойникът на кръста го признал и изказал мисълта на Христа със своите думи, казвайки на другия разбойник: „И от Бога ли се не боиш ти, когато и сам си осъден на същото” (Лк. 23:40).
А ти не само не изваждаш сламката от окото си, а дори не я виждаш. Точно обратното – сламката в окото на другия не само виждаш, но и осъждаш и се опитваш да извадиш. Все едно болен от воднянка или някаква друга неизлечима болест да небрежи за нея, а в същото време да обвинява другия заради небрежност при някакъв дребен недъг. Ако е достатъчно лошо да не обръщаш внимание на своите грехове, то дваж или триж по-лошо е да съдиш другите, а да имаш греда в своето око и да не усещаш никаква болка, макар грехът да е по-тежък от греда.
И тъй, казаната от Спасителя заповед има такъв смисъл: Който сам е изпълнен с множество пороци, той не трябва да бъде строг съдия на прегрешенията у другите, особено когато те са маловажни. Следователно Той не забранява изобличението и изправянето, но забранява да се небрежи за собствените грехове, като се въстава срещу чуждите. И това е защото осъждането на другите много допринася за увеличаването на злото и задълбочаване на порочността. В действителност, който е свикнал да небрежи за своите големи престъпления и строго да съди малките и незначителни грешки на другите, такъв претърпява двойна вреда: както защото небрежи за своите грехове, така и защото питае вражда и ненавист към всички и всеки ден възбужда у себе си крайна жестокост и немилосърдие.
Св. Иоан Златоуст, Беседи върху Евангелието от Матея, Из беседа 23.
Превод: прот. Божидар Главев
[1] В църковно-славянския текст - сучица, което значи съчица, клонче, тресчица или клечка – бел. прев.