„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Разликата между порицанието и осъждането
Едно е да се злослови или порицава, друго е да се осъжда, друго е да се презира. Да порицаваш, значи да кажеш за някого: този излъга, разгневи се, падна в блуд, или направи нещо от този род. Ето този е злословил по адрес на своя събрат, тоест изказал се е пристрастно относно неговото съгрешение. А да осъждаш, означава да кажеш: този е лъжец, гневлив и блудник.
Така осъждаш самото разположение на душата му, произнасяйки присъда над целия му живот, казвайки, че той е такъв и такъв и осъждайки го, а това е тежък грях. Защото едно е да кажеш: „той се разгневи”, а друго е да кажеш: „той е гневлив” и както казах, да произнесеш по този начин присъда над целия му живот. А грехът на осъждането е толкова по-тежък от всеки друг грях, че Самият Христос е казал: „Лицемерецо, извади първом гредата от окото си, и тогава ще видиш, как да извадиш сламката от окото на брата си” (Лк. 6:42) и греха на ближния уподобил на сламка, а осъждането – на греда. Така и толкова осъждането превъзхожда всеки грях.
И фарисеят от притчата, когато се молел и благодарял на Бога за своите добродетели, не лъжел и казвал истината, и не за това бил осъден, защото ние трябва да благодарим на Бога, когато сме успели да извършим нещо добро, защото Той ни е помогнал и ни е съдействал в това. Фарисеят не бил осъден за това, както казах. Не бил осъден, задето благодарил на Бога, изреждайки своите добродетели и не бил осъден за това, че казал: не съм като другите човеци, но когато се обърнал към митаря и казал: или като тоя митар, тогава попаднал под осъждане, защото осъдил самия човек, самото разположение на душата му и казано накратко, целия негов живот. Затова и митарят „отиде у дома си оправдан повече, отколкото оня” (Лк. 18:11).
Авва Дорофей, Душеполезные поучения и послания, Поучение шестое, О том, чтобый не судить ближнего.
Превод: прот. Божидар Главев