Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За ползата от уединението

 

04041711 42

Всеки желаещ да бъде истински духовен подвижник трябва да се старае да стои далеч от шумното многолюдие и да не се приближава до него, за да може с тялото, сърцето и ума си да е вън от бъркотията и людската суматоха, понеже където има хора, там има и бъркотия. Нашият Господ ни е указал образец за отстраняване от хората и уединение, особено когато Сам възлизал на планината за молитва.

Тъй също в пустинята Той победил и дявола, който дръзнал да встъпи в борба с Него. Разбира се, Той не е бил безсилен да го победи и сред многолюдие, но постъпил така, за да ни научи, че в уединение и безмълвие може по-леко да победим врага и да достигнем съвършенство.

Също и славата Си Господ не показал на учениците Си сред народа, но ги възвел на планината и там им явил Своята слава. Иоан Предтеча също пребивавал в пустинята до деня, когато се явил на Израиля.

На врага е по-удобно в света да ни отеснява с оръжията си - външни и вътрешни; привличайки там някои послушни нему люде за съучастници и помагачи, посредством тях води борба против верните. Негово много силно оръжие е всяка една безсрамна жена, която широко разпростира прелъстителните си мрежи. Когато Иезекиил видял четири животни, които имали по четири лица, и всички показвали Божията слава, не бил в града, или в някакво селище, а навън - на полето, понеже Бог му казал: «излез на полето и ще видиш славата Ми» (вж. Иез. 3:22).

И въобще такъв род видения и откровения били показвани на светиите не на друго място, освен на планините и в пустините. Пророк Иеремия, знаейки колко е угодно Богу уединението, също казва: «добре е човеку, кога носи иго на младини, седи самотно и мълчи» (Плач. Иер. 3:27-28). И отново той, знаейки добре, каква огромна вреда причиняват човешките сплетни на желаещите да угодят на Бога, не се сдържал да каже: «кой би ми дал в пустинята пътнишко пристанище! Бих оставил моя народ и бих забягнал от тях» (Иер. 9:2).

Също и пророк Илия се удостоил да получава храна от Ангели, но това се случвало не сред народната тълпа, не в града или в селото, а в пустинята. Всички тези и подобни неща, случили се със светиите, са написани, за да ни убедят да подражаваме на тях, възлюбилите уединението, защото то може и нас да приведе към Господа. Затова се старайте да се утвърдите в него, както подобава, и така то да ви приведе към познание на Бога, в което се състои и самото духовно съзерцание.

Добротолюбие, Том 1

Превод: Светла Георгиева


module-template8.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти