„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Решението на Събора на СПЦ е неканонично
Решението на Архиерейския събор на СПЦ за отстраняването на епископ Артемий от катедрата на Рашко-Призренската епархия е неканонично.
Никъде в историята на Църквата няма такъв прецедент да се гласува дали даден епископ трябва да бъде отстранен от епархията или не. По Устав и според каноните на Православната църква епископ може да бъде отстранен от катедрата по много причини, но не и без причина и с гласуване.
Член 111 от Устава на СПЦ
Светият Архиерейски Събор има право да отстрани епархийски архиерей само след канонично осъждане, или да го освободи по доказана физическа неспособност или в случаите, когато е престанало да действа едно от условията на чл. 1041, както и на основание молба за пенсиониране.
При епископ Артемий не е налице канонично осъждане, нито е в ход процес за търсене на каноническа отговорност. Освен това еп. Артемий не е с доказана физическа неспособност да изпълнява задълженията си, нито е налице някой, който да потвърди това. Също така епископ Артемий не е подавал молба за пенсиониране.
Съборът има право да влиза в ролята на съд като последна инстанция, но не и да отстранява чрез гласуване, защото такова решение е нелегитимно. Това не е първият случай, когато Архиерейският Събор на СПЦ нарушава каноните, което вече е станало практика. Светоотеческото разрешаване на подобен род въпроси е съвсем различно. В случая са загърбени правилата на светите Апостоли и светите Вселенски Събори, а въпросът с отстраняването на архиерей се решава като в парламент на демократична държава. Епископите трябва да останат на Събора, докато не стигнат до единодушно решение, а не да бързат да завършат сесията и да се приберат по епархиите си. За жалост повечето от архиереите за пореден път показаха, че за тях източниците на Църковното право (Свещеното Писание и светите канони) са само мъртво слово на хартия.
За епархийски и викариен архиерей може да бъде избран отговарящият на следните условия:
а) който отговаря на каноническите изисквания за приемане на архиерейски чин в Православната Църква;
б) който е завършил Православна духовна академия или Православен богословски факултет;
в) който е гражданин на държавата Югославия, като това условие не важи за сръбските православни архиереи зад граница;
г) който със своето ревностно църковно служение и безупречен живот се труди за доброто на Църквата и народа и е спечелил всеобщо уважение, показвайки качествата да бъде въведен в архиерейски чин. (обратно в текста)
Новинар.де
Превод: Десислава Главева