„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Болният учител
Главният учител влезе в стаята на четвърто отделение и се обърна към учениците:
— Днес няма да учите. Учителят ви е болен. Идете си в къщи и след два дни елате пак, може би дотогава той ще оздравее.
Дебел пласт сняг беше навалял. Почти всички деца предпочитаха да прекарват деня вън на снега, да се пързалят и да се бият със снежни топки. И, може да се каже, че учениците посрещнаха новината за болния си учител колкото с тъга, толкова и с доволство, че им се дава възможност два-три дни да потичат на воля навън.
Дните, през които нямаше занимания, минаха неусетно за учениците. На третия ден те пак дойдоха в училище. Но вместо да видят учителя си оздравял, посрещна ги пак главният учител.
— Болестта на учителя ви излезе тежка. Разпускаме ви за един месец.
При тази вест учениците се замислиха: добрият им учител бил тежко болен! А до вчера те толкова се радваха, че не учат и могат свободно да играят. И всички като че почувстваха в себе си вина, че са си позволили да се веселят тогава, когато учителят им е бил може би най-много измъчван от болестта.
Доста време стояха замислени по местата си, докато се решат да излязат от стаята.
— Трябва да отидем да видим учителя си! — обади се едно от децата.
— Да, да, трябва… и да му купим някакъв подарък! — предложи друго.
И решиха децата да съберат помежду си пари, да купят някакъв подарък и да го поднесат на своя болен учител.
След няколко дни се събраха в училището всички деца от отделението и вкупом се запътиха към дома на учителя си. Едно от тях носеше пакет — купения подарък.
Учителят ги прие радостен. Той беше претърпял тежка операция и сега лежеше в леглото си — блед, изнемощял. Но намери сили да се усмихне на обичните си ученици и да им благодари за обичта, която те проявяваха към него.
— Сигурно най-много Пенчо се радва на отсъствието ми! — погледна шеговито учителят към едно здраво, набито момче — най-големия палавник в класа.
Пенчо се изчерви и заби поглед в земята.
— Ами ти, Славко, защо си толкова смутен? — обърна се учителят към друго от децата. — Сигурно пък на тебе ти е мъчно, че губиш от уроците!
И учителят протегна съсухрената си ръка, та пое ръката на Славко, най-добрия му ученик.
Славко пристъпи още крачка до леглото. Смущението му се увеличи. Той не смееше да погледне учителя си.
— Защо си толкова печален днес, Славко? За мене ли тъжиш? Но аз съм вече здрав! Трябва само да полежа още някой и друг ден — да възвърна силите си. Хайде, позасмей се, кажи ми нещо!
Славко вдигна умния си поглед и го спря върху учителя си.
— Господин учителю... - и нещо запъна езика му.
За да насърчи детето да говори, учителят го погали нежно по главата.
— Искам само да ви кажа, господин учителю, че аз не можах да дам нищо за подаръка и ми е мъчно за това...
По очите на детето се показаха сълзи. То захълца.
— Татко нямаше пари! Без работа е, а мама е болна!
— Но нищо от това, милия ми! — приласка го учителят. — Аз познавам твоята бедност, познавам и сърцето ти. Подаръкът ме радва повече, че сте се сетили с добри чувства за мене, а не като предмет, който е купен с пари.
Тези думи вляха успокоение в сърцето на детето. Светлините на очите му блеснаха през сълзите и с преданост погалиха болния учител.
— Аз не можах да дам нищо за подаръка, но аз се молих на Бога, много се молих... да оздравеете.
Слабите ръце на учителя стиснаха здраво ръката на детето и сърдечно я разклатиха.
— Благодаря ти, добро дете! Може би Бог е чул твоята молитва и ми възвърна живота тогава, когато бях само на една крачка от смъртта... Да. Бог е чул думите на чистото ти сърце! Твоята молитва ме е излекувала!
Гласът му трепереше от вълнение. Възрастният мъж почувства слабост и извърна главата си към стената. Той искаше да скрие от учениците си това, което преживяваше в този момент. Учителят плачеше.
Станислав Ваклинов, „Гласът на ангелчето” — разкази и легенди за деца. Книгоиздателство „Вяра и живот” към Доростолската и Червенска митрополия, Русе, 1945 г.