Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Урок срещу превъзнасянето

 

2102181416

Недалеч от пустинята в близост до долината, напоявана от река Нил, има много манастири, във всеки от които живеят стотици монаси. Единствената им грижа се заключава в това да прекарат живота си под управлението на своя авва и нищо да не вършат по своя воля, а всичко – под негово ръководство и указания.

Ако някой от монасите възревнува по-възвишен начин на живот, той се премества в пустинята, където става отшелник, но само с разрешението на аввата, защото у монасите първата добродетел е послушанието. На тези, които по повелението на аввата са се оттеглили да живеят в пустинята, им се доставя хляб от манастира и още някаква храна.

Случи се така, че в тези дни, когато бях на посещение в един от тези манастири, аввата изпрати хляб по двама отроци на един от отшелниците, който неотдавна беше излязъл в пустинята и се беше настанил в колиба на не повече от шест мили от манастира.

По-големият от отроците беше на петнадесет години, а по-малкият – на дванадесет. На връщане те срещнали по пътя необикновено голяма аспида. Отроците обаче никак не се изплашили, а змията като омагьосана допълзяла до краката им и им протегнала синята си шия. По-малкият от отроците я хванал с ръка, завил я в мантията си и я взел със себе си.

На връщане в манастира той влезе като победител, разтвори мантията си и не без тайно тщеславие изкара змията на показ пред братята. Докато всички хвалеха вярата и добродетелите на децата, аввата, ръководен от най-висша разсъдливост, силно порица отроците, задето огласиха извършеното от Бога чрез тях, и наказа и двамата с пръчка, като така опази младостта им от превъзнасяне, вразумявайки ги, че чудото е в резултат на Божията сила, а не на тяхната вяра, учейки ги по този начин да служат на Бога със смирение, а не с превъзнасяне за чудесата и добродетелите си, защото по-добре немощна съвест, отколкото тщеславна добродетел.

Свт. Игнатий Брянчанинов, Отечник.

Превод: Десислава Главева

Други статии от същия раздел:

module-template14.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти