Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Слово на Възнесение Господне

 

 1705182156

„И тъй, като имаме велик Първосвещеник, Който е преминал през небесата, Иисуса, Сина Божий нека се държим о вероизповеданието.”
Евр. 4:14

Нека последваме мислено сега, братя, свещените писатели, изобразяващи пътя на възхождането на нашия Господ Иисус Христос на небето в славата на Своя Отец. Този път завършил с Неговото възлизане при Отца (Иоан 20:17) и с възприемането на небесната слава, която Той имал по Своето Божество „преди свят да бъде” (Иоан 17:5), но славата била предшествана от Неговите страдания.

Като „се възкачи по-горе от всички небеса”, нашият Господ трябваше по-напред да слезе „в най-долните места на земята” (Еф. 4:9–10) да се скрие в недрата на земята, в дълбината на преизподнята, трябваше да бъде отхвърлен от земята на живите, за да стане „умилостивна жертва” (Ис. 53:8–10) за човешките грехове, да се яви и като наш Първосвещеник, Който „би могъл да ни съчувствува в нашите немощи” (Евр. 4:15).

И ето, ние виждаме как Този, „който слиза в гроб” и се свежда „до смъртна пръст” (Пс. 87:5, 21:16), понеслият греховете на людете се явява Победител на ада и смъртта, връзва силния, тоест дявола (Мат. 12:29). Този, „Който пристъпя в пълната Си сила от Едом”, тоест след победата над враговете на нашето спасение (Ис. 63:1), „възлезе на височината”, получава спасените от Него човешки души [държани от пленилия ги преди това, който сам бива пленен] (Пс. 67:19), как Царят на славата влиза през самите небесни врата, за да се яви там за нас Предтеча и Ходатай (Пс. 23:7–10; Евр. 6:20, 12:23–24).

Ако е такъв, братя, пътят на възхождането на Самия „в славата”Му (Лк. 24:26), а именно път на страдания и смърт, то може ли да бъде друг нашият път? Ако Той е „път и истина и живот” (Иоан 14:6), то по какъв път можем да дойдем ние при Отца на всички и Бога, ако не по пътя на подражанието на нашия Господ Иисус Христос (Иоан 13:15)? Ако нашият Господ Иисус Христос седи отдясно на Бога, то „за небесното да мислим, а не за земното”, защото както сме умрели с Него според апостола и нашият живот трябва да бъде „скрит с Христа в Бога” (Кол. 3:1–3).

Да умъртвим земните страсти и помисли (Кол. 3:5), за да имаме „живелище на небесата” (Фил. 3:20) и с очистени умове да последваме Владиката на нашия живот Христос, Който се възнесе на небето и привлича нас там, където е Той. Да приготвим нашия ум със съзерцание и молитва за тази духовна радост, с каквато са били изпълнени апостолите, когато дълго гледали Възлизащия от земята на небето Христос и после се завърнали в Иерусалим „с голяма радост” (Лк. 24:52; Деян. 1:10–12).

Но, братя, ще каже някой, как можем ние с нашите слаби и склонни към всякакви страсти души да станем способни за толкова високи подвизи на духовно съзерцание и умъртвяване на страстите? Как нашата и без това слаба вяра може да остане непоколебана, не виждайки знаци за присъстващия с нас Христос?

Досега, събирайки се в този храм и гледайки предстоящия за нас до Божия Престол архиерей „свет, незлобив, непорочен, отделен от грешниците” (Евр. 7:26), изпълнен с любов и грижа към нас, всички виждахме явни знамения, че Самият Христос пребъдва с множеството хора събрани тук в Неговото име (Мат. 18:20). Какво ще ни въодушевява сега и в чии слова ще търсим назидание, утеха и подкрепа за слабо тлеещата в сърцето искрица духовен живот?

За да не предизвикват подобни мисли скръб и печал в нас, нека си спомним, братя, отново за апостолите, които също смятали себе си за осиротели след възнесението на Христа на небето. Но намерила ли тогава скръбта място в техните сърца? Не, те радостно очаквали другия Утешител, Духа Светаго, Когото обещал да им изпрати възлюбеният Учител Христос. Нека си спомним и ние тези слова, които бяха казани и нам от отиващия си от нас духовен отец и наш пастир. „Сега, казваше той, аз подобно на свети апостол Павел ви връчвам на словото Божие и Неговата благодат, които могат да ви наставят по-добре от моето слово”.

Тази благодат на Светия Дух, с която бяха изпълнени неговите слова, ни напомня думите, които сме чували и от устата на нашия любим преосвещен Владика и нашите сърца се изпълват с утеха и радост, тъй че по-леко да можем да понасяме скърбите необходими за нашето очистване. Подобно на апостолите единодушно пребиваващи в Сионската горница в молитва, нека и ние по-често пребиваваме в този храм и това молитвено общение ще ни запази от всяка сквернота в единение с Христа, Който обеща да пребъдва с вярващите в Него „през всички дни до свършека на света” (Мат. 28:20). Амин.

Священномученик Фаддей (Успенский), архиепископ Тверской, Проповеди.

Превод: прот. Божидар Главев

Други статии от същия раздел:

module-template18.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти