Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Защо се молим за починалите

 

0311181350

Питате защо се молим за починалите. Защото така ни е заповядано. Което пък е видно от това, че в Църквата Божия не е имало време, когато да не се е извършвало такова поменаване. Значи това идва още от Апостолите и Самия Господ...

Заминалите си живи и нашето общение с тях не се прекъсва. Както се молим за живите, без значение дали вървят по пътя на праведността или не, така се молим и за починалите, без да изследваме към кои са причислени – към праведните или към грешните. Това е дълг на братската любов. Докато Последният съд не раздели вярващите, всички те – и живите, и умрелите – съставляват едната Църква. И всички ние трябва да се отнасяме един към друг като към членове на едно тяло: в духа на добротворчеството и общението с любов, без смъртта да ни разделя в това отношение.

Казват, че на починалите участта им е решена... Счита се, че участта на преминалите в отвъдното не е определена до Всеобщия съд. Дотогава ние не може да считаме когото и да било за окончателно осъден и това ни дава основание да се молим, възлагайки надеждата си на безкрайното Божие милосърдие.

Починалите не привикват веднага към своя нов живот. Даже и светиите за известно време са запазвали свързаността си със земното. Нужно е повече или по-малко време докато то изчезне, в зависимост от това доколко човек е бил свързан със земното и му е бил привързан. Третините (третият ден след смъртта), деветините (деветият ден) и четиридесетият ден указват степента, на която се намира очистването от земното...

Вие хубаво казвате, че обичате да се молите за починалите. Продължавайте в същия дух. Ние не можем да не поменаваме родителите, братята, сестрите, близките и познатите. И както и да ни възразява умът, питайки „защо”, сърцето все ще продължава да върши своето, а именно – да се моли.

Святитель Феофан Затворник. Письма.

Превод: Десислава Главева

Други статии от същия автор:

module-template16.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти