Вход

Православен календар

„Високомъдрия разум на злите фарисеи да избягваме, научи ни във всички притчи Господ: и да не мъдруваме повече, отколкото подобава да се мъдрува, всички ни настави, бидейки Сам пример за това и образец, като даже до разпятие и смърт се самопринизи. Благодарейки Му, заедно с митаря да кажем: Ти, Който си пострадал за нас, и безстрастен си останал, Боже, от страстите ни избави и спаси нашите души.”

Утреня, самогласна хвалитна стихира, глас 8
Кръстопоклонна неделя

За търпението при телесна болест

 

 

Намиращият се в болест е подобен на прикования с тежки окови отвън и отвътре. Но това се праща или допуска от Бога, Който наказва всеки, когото приема (срв. Евр. 12:6).

По тази причина болестта се причислява към онези подвизи, чрез които се изработва нашето спасение. От всеки подвиг се изисква да бъде правилен. Само тогава човек се подвизава правилно по време на своята болест, когато благодари на Бога за нея.

Светите отци причисляват болестта, съпровождана с благодарение и славословие на Бога за Отеческото Му наказание, водещо до вечното блаженство, към двата най-големи монашески подвига – безмълвието и послушанието.

Святитель Игнатий Брянчанинов, Письма к мирянам.

Превод: Десислава Главева

Други статии от същия автор:

module-template7.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти