Проповед за Неделя на свв. Праотци Христови, за Голямата вечеря
„Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина.”
Лука 14:16
Братя и сестри,
Бог търси душите ни по различен начин и ни кани на Своята богата и обилна трапеза. Днес чухте Неговия зов чрез евангелската притча.
През пети век се появили хуните, жесток и див народ, който дошъл от степите на Средна Азия и покорил най-силните държави на Европа по онова време. Те стигнали чак до Франция. Като обсадили град Тур, изплашен, местният владика наредил да забият камбаните на всички църкви за молитва. Християните се стекли да потърсят защита и спасение от Бога. Хуните-езичници не били чули никога камбанен звън и се стъписали. Какво може да означава това? Загледали се в зачервеното вечерно небе и им се сторило, че този звън идва от висините, а след него настъпва голяма армия. „Сигурно тези звуци са гласове на християнския Бог!” – завикали те. Изплашени, хуните се отдръпнали назад. Градът бил спасен от разорение. Грубите човешки сърца трепнали, като чули гласа от небето.
Ние сме свикнали с този звук от деца. Има обаче моменти, при които душите ни изживяват същите чувства като тези на хуните-езичници: страх, когато вършим зло. Като че ли чуваме небесни гласове, чрез които говори Бог, Който ни зове.
Божието слово най-силно звучи в храма. Всяка дума от Евангелието е небесен звук. Днес словото ни кани: „Дойдете (на голямата вечеря, ск. а.), понеже всичко е вече готово!” (Лука 14:17). То обаче ни и предупреждава: Не всеки ще вкуси от Божията вечеря (Лука 14:24). Утехата е, че има място за вас, за всички. Чувате ли небесното известие? – Елате, всичко е готово!
Господ Иисус Христос бил поканен да яде хляб един съботен ден у някой си фарисейски началник. Там Той изцерил един човек болен от красник. И след това, като наблюдавал как поканените избират местата за сядане, заговорил им за смирението. На стопанина пък казал: „Кога даваш гощавка, кани бедни, маломощни, хроми, слепи, и ще бъдеш блажен, задето те не могат да ти се отплатят, понеже ще ти бъде отплатено, кога възкръснат праведните!” (Лука 14:13-14). И след това разказал следната притча: Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина, но всички почнали да се извиняват, че били заети. Тогава стопанинът заповядал на слугите си да доведат бедните, маломощните, хромите и слепите. Накрая добавил: „Никой от поканените няма да вкуси от вечерята Ми. Понеже мнозина са звани, а малцина – избрани” (Лука 14:24).
Човекът от притчата е Бог. Той е подобен на богат стопанин с дом, отворен за всички. Негов е целият свят, творението с неизмеримите простори, чиито дълбини и висини остават все още неизследими. Негови приятели са всички човеци, на които Той е подарил безсмъртни души, в които вее Неговият Дух. Голяма е вечерята, защото велика е и насладата и подкрепата от онова, което ни предлага вечната Любов. Какво всъщност ни слага на трапезата Стопанинът на света? Само ядене и пиене ли? Божии са денят и нощта, слънцето и звездите, въздухът и ручеите. Бог отваря очите ни да видим природните красоти. Той поддържа апетита ни да ги вкусим. Той премъдро ни е устроил тяло. Дава ни сили да се движим и работим; вложил ни е ум да изследваме планетите и всичко в нас и около нас.
Ала само в областта на материалните неща ли ни слага трапеза Бог? В лицето на Господа Иисуса Христа Той предложи Себе Си като хляб на живота. И всеки, който вкуси от Неговата трапеза, има живот вечен. Господ Иисус казва: „Аз съм хлябът на живота; който дохожда при Мене, няма да огладнее; и който вярва в Мене, няма да ожаднее никога” (Иоан 6:35). Чрез общението с Господа Иисуса Христа, в Неговата любов, в Неговото слово и тайнства се намира всичко, за което жадува човешката душа.
Входът към Господнята трапеза е свободен. Вечерята е сложена, но „казвам ви: никой от поканените няма да вкуси от вечерята Ми. Понеже мнозина са звани, а малцина – избрани”. Така завършва днешната евангелска притча. Но не Бог затваря входа. За съжаление, ние не чуваме Божия зов. Как ясно се чува предупреждението от словото Божие! На голямата вечеря останали много празни места. „Тогава стопанинът на къщата се разсърди и рече на слугата си: излез по-скоро по стъгдите и улиците на града и доведи тук бедните, маломощните, хромите и слепите … за да се напълни къщата ми” (Лука 14:21). Едва пламнал Божият гняв и пак се разгаря Неговата любов. Той не ни изоставя. В дома Му има още много места.
Колко утешителни слова! Тъй е било винаги, така е и сега. Евангелието ще бъде проповядвано на бедните и нещастните. Те най-жадно го поглъщат. Те изпълват църквите, а преситените отсъстват. Да работим на нивата и да се порадваме на имота си наистина е необходимо и задължително. Но да не помислим, че нивата е само за тялото. Не бива нивата да погребва стопанина си с грижите само по нея.
Друг от притчата се извинил: „Купих си пет рала волове и отивам да ида да ги опитам; моля те, извини ме” (Лука 14:19). Покупката на добитък и изпробването му също не е лошо. Но да поробиш душата си по-ниско от животните е грях и падение. Пророк Исаия казва за хора, които са паднали по-ниско от животните: „Волът познава стопанина си, и оселът – яслите на господаря си; а Израил (Ме) не познава. Моят народ не разбира” (Ис. 1:3). Да не падаме по-ниско от добитъка, да познаем своя Господ и да проумеем, че Той ни дава всички блага.
Последният от притчата отговаря на поканата: „Ожених се, и затова не мога да дойда!” (Лука 14:20). Обичта между съпрузите не е грях. Но трябва ли жената или съпругът да бъдат верига, която задържа да не се отиде на църква на богослужение? Обратно: точно брачната двойка може и трябва да иде при Бога за благословение, за молитва и за слушане на Неговите слова.
Разказваше един свещеник, който завеждаше две села: Запътих се един неделен ден към съседното село за служба. Край пътя селяни бяха излезли на сеитба. Помислих си: Виж какво отношение имат хората към църковните камбани и техния зов за молитва! Отидох в селото, служих, после и проповядвах върху притчата за голямата вечеря. Накрая, когато свърших, дойде при мене един от селяните и рече: „Отче, и аз съм като земеделеца от тази притча. Бях с другите, когато ти идваше в нашето село. Знаеш какво се случи: след тебе се изля страшен порой с градушка. Изораното от нас бе отвлечено и ние едва се спасихме. Прибягнах до църквата да се помоля! – „Търси Господа, препоръчах му аз, и Неговата правда и всичко ще ти се придаде!” (Мат. 6:33).
Братя и сестри,
Небесните камбани не само ни канят и предупреждават, но и ни утешават. При Бога се намират места за всички, които пожелаят да дойдат. На Неговата трапеза сядат и грешници, и митари, и разбойници, пропаднали и изгонени от обществото люде. Тук е мястото на блудните синове и дъщери, които Стопанинът не ще изгони, а ще им прости, ако те действително се разкаят. Тук, на небесната трапеза, могат да седнат и щастливите. За всички, за всички е камбанният звън, който ни свързва с Бога. Да слушаме и изпълняваме словата Му, които ни въвеждат във вечността! Амин!
Ставрофорен иконом Иван Лалов Кондаков, „Мир вам. Неделни проповеди”, СИ, София, 1986 г.