„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Съвети на авва Атанасий
„Ние желаем да влезем.”
Авва Атанасий от Лаврата на светия наш отец Сава разказваше: „Нашите отци до самата си смърт спазвали въздържание и нестяжателност, а ние само разширяваме стомаха и кесията си”.
„У нашите отци първата грижа е била съсредоточаване в себе си, а нас ни занимават гърнетата и ръчният труд.”
„Веднъж, продължаваше авва Атанасий, ми дойде наум, какво ще стане с тези, които се подвизават, и с тези, които не се подвизават. Изпаднах в екстаз и някой ми се яви и ми каза: „Следвай ме!”
Той ме заведе на едно място, цяло озарено от светлина, и ме постави на портата. Красотите на тези порти не могат да се опишат. Ние чухме вътре безкрайно много гласове, прославящи Бога. Когато почукахме, някой отвътре, като ни чу, ни запита:
- Какво искате?
- Желаем да влезем - каза моят пътеводител.
- Тук не влиза никой от тези, които живеят неприлежно - отговори гласът отвътре. - Но, ако желаете да влезете, идете, подвизавайте се, като не се грижите никак за това, което е в суетния свят.”
Бележки. Съсредоточаване в себе си се изисква от монаха, за да не се развлича и разсейва от много неща и явления, за да не подхвърля на изпитване сърцето си, а да го направи способно на постоянна молитва към Бога. Св. Макарий Велики в превъзходното си творение „За опазване на сърцето” съветва да обръщаме поглед към нашето вътрешно състояние и да се упражняваме в строго самонаблюдение. „Колкото повече събираш твоя дух, за да търсиш Бога, казва св. Макарий Велики, толкова повече Бог, подбуждан от Своето милосърдие и благост, ще идва при тебе и ще те успокоява” (Беседа 31).
Блажени Иоан Мосх, Духовни полета (Луг Духовен, Лимонар или Синайски патерик). София, СИ, 1993.