Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Велика Събота

 

2704192307

В светата Велика събота празнуваме погребението на божестве­ното и живоносно Тяло на Господа и Бога и Спасител наш Иисус Христос, Неговата съботна почивка (Евр. 4:4-5) и слизането Му в ада, чрез което нашият род бе отново повикан от тление към нетление и вечен живот.

Изтеклата седмица се нарича „Велика” не защото тя по време­траене е по-голяма от всички останали седмици на годината, а поради великото дело на човешкото изкупление, което се из­върши в течение на нейните дни. Също и тая събота се нарича „Велика” не защото има повече часове от други съботи, а защото днес се извършиха велики и изрядни дела на нашия Спасител и Господ.

Както някога при първото сътворяване на света Бог, след като създаде всички твари, в шестия ден си почина от всички Свои дела, като освети тоя ден и го нарече „събота”, което значи „почивка”, така и сега Той отново пресъздава света и човека, обно­вявайки го чрез Своя живоносен кръст и смърт и след всичко това си почина днес от тия Свои дела, като заспа живодателен и спаси­телен за нас сън. Пребивавайки, прочее, с Тялото Си в гроба, с Духа Си Той слезе в ада, за да проповядва на тамошните души, които чакаха избавлението. В същото време като Бог, Той беше и с разбойника в рая, а също и неописано беше заедно на престола със Своя небесен Отец и Св. Дух. Тялото на Господа на кръста наис­тина претърпя тление поради временното му разлъчване от душата, но не и съвършено разпадане и разрушаване на телесните съставки, защото бе живоносно Тяло на въплътения Син Божи.

Помазан, прочее, със смирна и алой и повит в чиста плащаница, Христос бил положен в гроба. След това на вратата гробни бил привален камък. Първосвещениците и фарисеите помолили Пи­лата да бъде заварден гробът и да бъде запечатан гробният камък, за да не би учениците на Иисус да дойдат и откраднат тялото Му и после да кажат, че Той е възкръснал. Пилат им казал: „Имате стража; идете завардете, както знаете!” Те отишли, поставили стража и запечатали гроба (Мат. 27:62—66).

Спомняйки погребението на Иисус Господ, днес св. Църква заедно с Божията Майка, жените мироносици, Йосиф и Никодим Го оплаква с погребални песни, в които обаче се долавя надеждата, предвкусването на радостта на Възкресението.

По Твоето неизказано милосърдие, Господи Иисусе Xристе Боже наш, Който след претърпяните мъки и кръстна смърт Си благоволил да бъдеш положен в гроб, помилуй ни и ни удостой да се поклоним на славното Твое Възкресение! Амин!

Синаксар, (Празнични четива от Триода и Пентикостара), СИ, София, 1977.

Превел и преработил: † Макариополски епископ д-р Николай

Други статии от същия раздел:

module-template4.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти