„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Двете лепти на вдовицата
Смяташ ли се за богат в този свят, ти се самозалъгваш и заблуждаваш. Чуй какво казва твоят Господ в Откровението, насочвайки към подобни хора справедливия Си укор: „Казваш: богат съм, разбогатях и от нищо не се нуждая, а не знаеш, че ти си злочест и клет, сиромах, сляп и гол, — съветвам те да си купиш от Мене злато, през огън пречистено, за да се обогатиш; и бяло облекло, за да се облечеш, и да се не виждат срамотиите на твоята голота, и с очна мас намажи очите си, за да виждаш” (Откр. 3:17-18).
И тъй, който има много и е богат, нека си купи от Христа прекарано през огън злато, и като очисти своята нечистотия като с огън, да се яви чисто злато, очистено чрез милостиня и дела на правдата. Купи си белоснежна дреха, за да можеш ти, оголения чрез Адам и в уплах до сега от своята безобразност, да се облечеш в светлата одежда на Христа.
И ти, жено, богата и знатна, в Христовата Църква помажи очите си, но не с дяволските краски (за ресници) (Йер. 4:30), а с (целебния) Христов балсам, за да си способна да виждаш Бога, като Му угаждаш с благи дела и нрави.
Но ти не си такава; ти не можеш да благотвориш в Църквата, защото твоите очи са покрити с черен мрак и нощна тъма и не виждат нито бедния, нито нуждаещия се.
Ти си богата и притежаваш много. Смяташ ли, че почиташ възкресния Господен ден, щом не правиш приношение (за Евхаристията), щом идваш без жертва в храма, щом си вземаш от жертвата, принесена от бедния?...
Виж евангелската вдовица: тя, помнейки Божествените наставления, въпреки своята крайна и угнетяваща бедност, пусна в съкровищницата последните си две лепти. Като я видя и оцени жертвата й не по стойността, а по душевното разположение, Господ обърна внимание не на това колко е пожертвала, а какво е пожертвала: „Истина ви казвам, тая бедна вдовица пусна повече от всички; защото всички тия от излишъка си пуснаха приноси за Бога, а тя от немотията си пусна цялата си прехрана, що имаше” (Лук. 21:3-4).
Преблажена и достохвална жена, щом като преди Съдния ден е заслужила похвала от праведния Съдия! Нека се засрамят богатите заради своето коравосърдечие и маловерие! Вдовицата, бедна при това, е богата в благотворенето; и тъй като всичко пожертвано е предназначено за вдовиците и сираците, то онази, която би следвало да получи, жертва сама, за да видим какво наказание очаква немилосърдния богаташ, след като и бедните, както показва този пример, трябва да принасят жертва. И за да разберем, че подобни жертви са принос Богу и че тия, които постъпват така, благоугаждат на Господа, Христос ги нарича дарове за Бога и дава да се разбере, че двете свои лепти вдовицата е пуснала Богу в дар, от което става ясно, че „който прави добро на сиромах, дава назаем Господу” (Притч. 19:17).
Свещеномъченик Киприан, епископ Картагенски, Книга за благотворителността и милостинята, Изд. „Православна класика”, 2018 г.