Що е удоволствие
Удоволствието - това е „чувството за доволство“ (св. Йоан Златоуст), радостта, утешението, приятността, успокоението от изпълняването на желанията (В. И. Дал). Наслаждението — това е получаването на удоволствие (прот. Григорий Дяченко).
От правилното отношение към удоволствията зависи здравето, щастието, правилното устройване на човешкия живот.
Хората, като правило, се стремят към щастие и задоволеност, макар да влагат в тези понятия различен смисъл. Нещо повече, „цялото човешко същество жадува за блаженство. И това не е прекалено искане“ (св. Филарет Московски), а естествен стремеж. Нали „Бог е създал човека за радост и блаженство“ (св. Йоан Кронщадски).
Блаженството — това е съвършеното удоволствие, висшата му степен, пълнотата на радостта. Блаженството е повече от щастието. „Целта на сътворяването е да се даде възможност на хората да се наслаждават на благодатния живот. (...) Създателят е искал щото в общението с Него човек да би се наслаждавал от блаженството и всички блага“ (схиархим. Йоан Маслов) на сътвореното мироздание.
Господ е дал на човека специален орган (не в анатомичен, а в духовен смисъл, бел. прев.) за възприятие на блаженството, а именно — сърцето, което е „създадено за любов към Бога и ближните и за чувстване на блаженството“ (св. Йоан Кронщадски).
До грехопадението човекът е имал истинско блаженство в единението си с Бога (схиархим. Йоан Маслов). „Първосътворената съпружеска двойка Бог поселил в рая, който, по думите на светителя Тихон Задонски, е представлявал собствено като че най-прекрасен дворец и е бил украсен с всевъзможни плодни дървета и благоуханни цветя, служещи за утешение и наслада на човека“. „Всички земни плодове, всички съкровища на земята Господ предал във властта, ползата и удоволствието на човека“ (св. Йоан Кронщадски). „Оказвайки се на такова прекрасно място, човекът пребивавал постоянно в най-тясно единение с Твореца“ (схиархим. Йоан Маслов), което било източник на блаженството на първите хора.
Блаженството на човека - пише схиархим. Йоан - се състояло в това, че „той бил подобен на Бога, сътворен по Божий образ и подобие“, тоест „безсмъртен, самовластен и украсен с всяка добродетел“ (авва Доротей). „Бог е най-висшата Любов, Красота и Добро и всички тези качества Господ, по Своята благост, вложил в човека при неговото сътворяване“ (схиархим. Йоан Маслов). Бог, Който е всесъвършен и непостижим в Своето величие и святост, „се изобразил в човека с яснота и слава. Така се отразява слънцето в нищожната капка вода“ (св. Игнатий Брянчанинов).
Образът Божий в човека е частица от диханието на Божествения живот, с други думи това е даруваната на човека душа (схиархим. Йоан), силите на която (ум, сърце, воля) до грехопадението се намирали в дивна хармония и съгласие. „Всички способности на човека са ознаменувани с чертите на образа Божий“ (св. Филарет Московски).
Красотата на Божието подобие се състои в съвкупността на всички добродетели (св. Игнатий Брянчанинов). Душата със своето великолепие превъзхожда целия видим свят с неговото прекрасно устроение, понеже има в себе си образа Божий (схиархим. Йоан Маслов). Красотата, хармоничността и целесъобразността се проявявали и в устроението на тялото на човека. Всичко това, а също и чистотата и безстрастието, правели блаженството истинско и неотнимаемо свойство на човека.
Обаче духът на злобата завидял на това блаженство на човека и склонил първите хора към нарушаване заповедта на Създателя. Грехът лишил тях и цялото човечество от истинното блаженство. Това се проявило в лишаването на прародителите от общението с Бога. „Грехът нарушил целостността на човешката природа“, пише схиархим. Йоан (Маслов). И пак той допълва: „Образът Божий, вложен от Твореца в човека, бил огледало, отразяващо Създателя“. След грехопадението станало повреждане на Божия образ в човека. В душата влязла злоба и всяка нечистота, оскверняваща красотата на образа Божий и „поразяваща, подобно смъртоносна отрова, цялото човешко естество. Както отровата, попаднала в организма на човека, му причинява телесни мъки и страдания, така и греховната отрова, скрита в душата, й причинява страшно вътрешно мъчение“ (схиархим. Йоан).
Повредата на Божия образ се отразила пагубно върху всички свойства и способности на душата, нарушила тяхната хармония. „Извратили се - пише схиархим. Йоан (Маслов) - всички познавателни сили, изгубена била яснотата и проницателността на ума“, който станал неспособен да различава доброто и злото. Сърцето на човека, изгубвайки чистотата си, започнало да произвежда в себе си пороци: самолюбие, ненавист, завист, гняв, нечистота; станало развратено и зло. Волята изгубила силата да се стреми към духовното благо (св. Филарет Московски), появили се желания, скланящи към злото. Волята се подчинила на различни чувствени подбуждения и постепенно отслабвала.
„Това греховно извращаване на човешкия дух довело до пълно разстройство на телесния състав, който станал достъпен за всякакъв род болести, страдания и, нещо повече — до физическата смърт“ (схиархим. Йоан Маслов).
Повреждането на Божия образ било свързано с ужасно страдание за човека. Чертите на Божия образ се лишили от своята правилност, от своето взаимно съгласие“ (св. Игнатий Брянчанинов). Настъпила пълна дисхармония на цялото човешко същество. Самият човек започнал да пребивава в непрестанно недоумение и помрачение, закриващи Бога от него. Злият дух карал хората да се покланят на видими предмети: диви или домашни животни и др. под., а също поразявал паметта, та напълно да изглади от нея спомена за Бога като Творец и за блаженството на райския живот (схиархим. Йоан).
Н. В. Маслов, „За истинните и измамните удоволствия”, превод: † Сливенски митрополит Йоаникий, София, 2018 г.