Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

В лукава душа няма да влезе премъдрост

 

Богословието е небесен дар, с който Господ сподобява праведника, човека със свят живот, а не грешника поразен от страстите, какво остава пък за такъв, чиято мисъл е осквернена от от ерес.

”Да се говори за Бога, - пише свети Григорий Богослов,  - това е велико дело, но много по-велико дело е да очистваш себе си за Бога, защото в лукава душа няма да влезе премъдрост*.

Грешките в богословието са толкова опасни, че ако човек приеме и усвои за себе си лъжливо мнение дори по отношение на един догмат, той се превръща в хулител на Истината – еретик. Тогава всички негови подвизи – пости, бдения, молитви, девство и прочие добродетели, както твърдят отците на Православната църква, не ще принесат на душата му никаква полза, но ще му послужат за осъждане, а не за спасение.

“Голямо зло е да се отклониш от догматическото и нравственото учение на Църквата, от учението на Светия Дух с някакво мъдруване. Това самопревъзнасяне, въставащо срещу Божия разум трябва да се детронира и такъв разум да се приучва на послушание към Христа”, наставлява свтетител Игнатий (Брянчанинов). Именно затова светите отци за забранявали на своите ученици да “догматизират”, тоест да се впускат в пространни изследвания на богословски въпроси, а са завещавали смирено, със страх Божий, без никакво съмнение, да вярват така, както учи Православната църква.

По тази причина в дореволюционните Духовни семинарии и академии на студентите подробно разяснявали, че от тях се иска не догматическо “творчество”, което винаги граничи с ерес, а подробно изучаване и твърдо знание на Православната догматика, както са я изложили светите богослови - отците на Църквата. На тези позиции общо взето се базирало духовното образование в Русия и по съветско време: студентите точно усвоявали разбирането, че богословието не е развлечение и не е работа, в процеса на която човек изучава много книги с богословско съдържание, след което започва да изказва свои мъдрувания по тези или онези въпроси. Това е дял принадлежащ на избрани Божии угодници.

И само този възглед за богословието е правилен, тъй като се опира на светоотеческите писания: “Удивлявам се на онези многочислени люде, които преди да са се родили от Бога и преди да са осиновени от Него не се боят да богословстват и говорят за Бога. Удивлявам се, когато чувам, как мнозина, не разбиращи Божествените истини, философстват за тях и бидейки изпълнени с грехове, богословстват за Бога и за всичко, което се отнася до Него, без да имат благодатта на Светия Дух, откриващ смисъла и даващ разум. Трепери, ужасява се и излиза извън себе си моят дух при мисълта, че ние не познаващите нито самите себе си, нито това, което е пред очите ни, с дързост и безстрашие решаваме да мъдруваме за Бога - нещо непостижимо за нас, ако сме пусти откъм благодатта на Светия Дух, който просвещава и учи на всичко”, пише преп. Симеон Нови Богослов.

Но днес положението в духовните училища и сред част от свещенослужителите доста се е изменило: мнозина са възприели западен латински и протестантски начин на мислене, съгласно който, богослов  може да бъде всеки човек попрочел туй-онуй на богословска тематика и усвоил сложна, непозната за простия християнин терминология. Такова разбиране за богословието, разбира се, ласкае самолюбието и за това не е удивително, че е намерило многочислени последователи в нашия горд и надменен век.

Ярък представител на такова новомодно псевдобогословстване е ръководителят на Службата за комуникации към Отдела за външни църковни връзки на РПЦ свещ. Георги Завершински. Неотдавна той даде интервю за портала ”Православната книга в Русия”, в което отговаряйки на въпрос на кореспондента за целите на провежданите от него т. нар. богословски срещи, каза: “Идеята на тези срещи се заключава в това, че богословието и богословското общение трябва да станат интересни. <…> На нашите срещи, разбира се, се събират вярващи хора, които не трябва да бъдат убеждавани да вярват в Троицата и в догматите на Църквата. Става дума за това, че нашата вяра е жива, а не мъртва. В нас чрез Светия Дух, както казва о. Софроний (Сахаров) се пробужда догматическото съзнание.То живее в нас и ни побужда към творчество. За онези, които почувстват това призвание, богословието се превръща в творчество”.

Но как може Светият Дух да действа в хора със съмнителни догматически възгледи?! Например в онези, които днес усилено проповядват икуменизъм, (богохулно учение за това, че било налице някакво си “разделение на Църквата” и сега е необходимо съединение на православните с иноверните и еретиците), и в грехолюбците съзнателно нарушаващи каноните на Църквата?! Та нали самият отец Георги Завершински неотдавна посети католическа меса в московски католически храм, след която призова православните вярващи да се сближават с католиците в името на някаква ”древна неразделна Църква”.

И какво от това, че отец Георги Завершински е доктор на техническите науки, доктор по философия и че много години е служил в Ирландия? Това само свидетелствува за това, че той е специалист в областта на техниката, философията и икуменическите контакти. Какво като е автор на много книги с богословска тематика?! Това съвсем не означава, че е богослов. Не, той е просто клирик с изкривени догматически възгледи, прибързано гмурнал се в море от празнословие, което, ако той не съумее да извлече си правилните изводи, може да го погълне, както някога погълнало начетения и образован, но горд проповедник на ерес – осъденият от светите отци Ориген.

Православный крест

Превод: Свещ. Божидар Главев

*В лукава душа няма да влезе премъдрост и няма да обитава в тяло, което робува на греха, Прем. Сол. 1:4 – бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template4.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти