Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Сравнение на душата и нейните свойства със заобикалящите я предмети и явления

 

2509191405

Ако сравним душата с всичко видимо като храна, дрехи, скъпоценности, дом, богатство, чест, сласт, увеселение и т.н., ще видим, че душата е нетленна, а другото е тленно, тя е вечна, а другото – временно, тя е невидима, а другото е видимо, тя е невеществена, а другото – веществено.

Затова и душата няма никакво сходство с плътските удоволствия, не може да получи по­кой и удовлетворение от това, което не е сходно и сродно ней (схиархим. Йоан Маслов).

Така пише и св. Филарет Московски: „Колкото и голям да е светът, колкото и да са разно­образни благата му, колкото и да са изобилни потоците от неговите удоволствия, всичко това не може да изпълни малкия съд на човешко­то сърце, което, бидейки безсмъртно, може да бъде изпълнено само с вечния живот“.

Светителят Филарет указва и на Евангел­ския пример: „Какво значи в притчата за блудния син гладът в чуждата страна, постигнал човека, отдалечил се там от дома на баща си? С това се означава, че в греховния свят чове­кът-грешник само за кратко време може да на­мери чувствено услаждане; но скоро започва да усеща душевен глад, защото греховният свят предлага само тленни и бързо изчезващи наслаждения, а човешката душа е нетленна и се нуждае от нетленна храна. Това знаят не само тези, които са очистили и извисили своя вкус за духовна храна, но и предалите себе си на това извънмерно да поглъщат чувствени удоволст­вия. След непродължителни техни опити ние често чуваме от тях признанието, че те са разо­чаровани и вече не знаят с какво да удовлетво­рят себе си“.

Горното се потвърждава и от многочислени примери в историята. „Давид имал всички земни удоволствия – пише св. Игнатий Брянчанинов – и в нито едно от тях не признал блаженството на човека“. „Всички трудове на човека са за устата му – потвърждава и премъдрият Соломон – но душата му не се наси­ща“ (Екл. 6:7 - слав.). И пак: „Каквото и да пожелаеха очите ми, не им отказвах, не забранявах на сърцето си никакво веселие... И ето – всичко е суета и мъчение за духа“ (Екл. 2:10-11 - слав.).

А какво означава тази неудовлетвореност? „Това – пише св. Теофан Затворник – че нищо тварно не може да удовлетвори нашия дух. Произлязъл от Бога, той търси Бога“.

„И тъй, самата вреда от чувствените наслаждения, разрушителни за нашето тяло, са­мата им измамност показва, че ние не заради тях сме създадени и живеем на земята, а за наслажденията истинни, висши, духовни, вечни“ (св. Йоан Кронщадски).

Н. В. Маслов, „За истинните и измамните удоволствия”, превод: † Сливенски митрополит Йоаникий, София, 2018 г.

module-template3.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти