Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Истинните удоволствия

 

0611192207

Светият праведен Йоан Кронщадски пише: „В Бога се успокоявай и наслаждавай, душо моя! Ето това е истинно, безвредно, съвършено наслаждение”.

„Ти, Господи, си ни създал за себе Си – говори и блаж. Августин в своите „Изпове­ди” – и душата ни се измъчва дотогава, дока­то не се успокои в Тебе”. И пак: „По каквито и пътища да би се устремявала човешката душа, освен пътя, водещ към Тебе, всички други пъ­тища водят към скърби”.

Истинското щастие на човека е в Бога, в единението на душата с Твореца. „В Бога е цялото блаженство – пише схиархим. Йоан (Маслов) – истинното и вечното”. А светителят Филарет Московски разяснява: „Бог винаги може да избави от бедствия, да прекрати страданието, да унищожи причината за смъртта. Той може сред самото бедствие да създаде в човека чувство за благополучие, самото страдание да разтвори с удоволствие, на самата скръб да даде вкус на радост. Така св. апостол Петър в тъмницата, в оковите, като че в празник, пеел всенощна песен”.

Душата се радва, когато чувства Божието присъствие. „Макар и Бог да е винаги с нас, но немощната душа не чувства Неговото присъст­вие. Защо? Защото врагът й е отнел нужните за това чувства и я е направил като парализира­на. А когато душата се очиства, стреми се към Бога, започва да чувства Божието присъствие, тогава бива в голяма любов, наслаждение и ра­дост! Както казва пророкът: „Вкусете и ще ви­дите, че Господ е благ” (Пс. 33:9 – слав. прев.) (схиархим. Йоан Маслов).

Светите отци обособяват следните видове истинни удоволствия:

1. „Душевният мир е извор на всяко бла­го.” „Който има душевен мир, той ще преби­вава винаги в тишина и покой и още на зе­мята ще чувства небесната радост” (св. Тихон Задонски). „Без душевен мир – пише и св. Йоан Кронщадски – при притеснение и мъка в сърцето човек не може да се ползва от никакви блага, нито веществени, нито духовни, за него тогава не съществуват наслаждения, произ­хождащи от чувството за истина, добро и кра­сота, защото е подтиснато и умъртвено самото средоточие на неговия живот – сърцето, или вътрешния човек”.

2. „Блаженството се състои в душевния покой” и „няма нищо по-приятно от спокой­ствието; това е най-първо блаженство на земя­та. Без покой нищо не ни е приятно”, отбелязва св. Тихон Задонски. „Блаженият покой – продължава светителят – настъпва, когато умът се избави от зли и душевредни мисли, а сърце­то от лукави похоти, когато ушите не слушат нищо, езикът и устата не говорят нищо, ръцете не правят нищо, което е противно на светия Божий закон”. И пак: „Хората се мъчат, докато се надяват на себе си, а ако предадат себе си Богу, се успокояват”.

3. Удоволствия, доставяни от чистата съвест. „Нищо не може да достави такова удо­волствие, както чистата съвест”, казва св. Йоан Златоуст. „Където е чистата съвест, там са и ра­достта, и вярата”, пише и св. Тихон Задонски.

4. Благодарността към Бога доставя ис­тинно удоволствие. „Удоволствие, добра сла­ва, чистота на душата, добри надежди и нераз­положение към греха ни дава благодарността към Бога за всичко и способността да считаме за зло само едно нещо – греха, а за добро – праведността. При такъв начин на мислене нито болест, нито бедност, нито безчестие и никакво друго мнимо бедствие не ще ни по­стигне, но, получавайки от всичко това, което ни се случва, чисто удоволствие в настоящия живот, ще се удостоим и с бъдещите блага” (св. Йоан Златоуст).

5. Голямо удоволствие получава човек от добродетелите. „Радостта е плод – пише блаж. Августин – който може да узрее само в душата, която се упражнява в добродетелта, и за този, който не намира удоволствие в това, животът е мъчение”.

Подобно на него и св. Йоан Златоуст казва: „Да имаш добри качества и добра съвест – това е най-приятно от всичко за този, който разбира същността на удоволствието...”

„Добродетелта е естествена – учи и авва Доротей – тя е в нас, понеже семената на до­бродетелите не се унищожават. Колкото повече правим добро, толкова повече си възвръщаме това наше природно свойство, своето истин­ско здраве; затова и добродетелта успокоява душата. Порокът е неестествен и затова той мъчи душата”.

6. Средство за придобиване на истинно удо­волствие е и молитвата. „Бог е създал човека за блаженство – пише св. Теофан Затворник – по­лучавано чрез живото общение с Него”. Също и св. Йоан Кронщадски: „Добре е понякога на мо­литва да кажем само няколко думи, но диша­щи с вяра и любов към Господа. Няколко думи ще кажеш, а колко блаженство ще вкусиш!”

Но при това, както отбелязва схиархим. Йоан (Маслов), „правилната молитва винаги трябва да е съпроводена с чувството за най-дълбоко смирение и благоговение пред Бога. Молейки се на Твореца на видимия и невиди­мия свят, Притежаващ безмерни съвършенства, християнинът трябва ясно да съзнава своето недостойнство и да вярва, че всички материал­ни и духовни блага, които притежава, се явяват не друго, а Божии дарове. Молещият се трябва да чувства в глъбината на духа си своята нищожност и бедност, че той е недостоен да стои пред вечния и всемогъщ Владика. У него не трябва да има даже сянка от съмнение или мисъл за някакви свои заслуги пред Бога”.

Н. В. Маслов, „За истинните и измамните удоволствия”, превод: † Сливенски митрополит Йоаникий, София, 2018 г.

module-template5.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти