Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Кому е достъпно истинното удоволствие

 

050220202338

„Наслаждението се състои в това да чувст­ваш доволство” (св. Йоан Златоуст). Който разбере това, той ще търси такива качества на душата, които в различните житейски обстоя­телства позволяват да се запази това чувство. „Кому е достъпно удоволствието – пита св. Йоан Златоуст. – На тези, които така устройват душата си, че да нямат поводи за недоволство”. Ето защо е важно да имаме добри качества на душата.

„Ако имаш смирение – пише схиархим. Йоан (Маслов) – винаги ще си доволен от своето положение”. „Търпението – продължа­ва той – дава възможност да запазим в себе си мира даже в най-тежките житейски обстоятел­ства... Търпеливото понасяне на изпитанията довежда до това, че те престават да безпокоят душата, така тя се избавя от недоволство”. „Търпеливата душа е винаги в покой” (св. Тихон Задонски).

Послушният получава удоволствие от подчинението. „Всеки, който е предал себе си в послушание на отците, има безпечалност и спокойствие” (авва Доротей).

Кроткия нищо не може да раздразни, а когато го обиждат, той не се гневи.

Вярата не бива без радост. Който има жива вяра, той има и духовна радост.

Надеждата ободрява духа в най-трудните обстоятелства и не позволява да се изгуби вът­решната радост.

Благодарността е радостно чувстване на Божията благост. „Който приема всичко с бла­годарност, той има мир в душата”, казва и св. Тихон Задонски.

Милосърдието, добротворството услаждат сърцето на човека. Така „след всяко дело на любовта и християнското милосърдие следва услаждане на сърцето от Светия Дух, за Кого­то не може да има и понятие човек, който е предаден на плътските удоволствия” (схиархим. Йоан Маслов). Св. Филарет Московски също пише: „Има едно специално удоволст­вие – удоволствието да се прави добро”. „Вся­ко добро се възнаграждава вътрешно – по­твърждава и св. Йоан Кронщадски – то се съ­провожда от мир, радост и простор в сърцето”.

Любовта към Бога и ближния „дава на човека блаженство и в земния живот, и в бъ­дещия”, пише св. Тихон Задонски. Тази любов, по неговите думи, „отнема от нас всяко небла­гополучие и ни дава всякакво благополучие, изпълнено с радост и сладост”. И пак: „Любов­та към Бога не може да бъде без радост. Кого­то обичаме, заради него се и радваме”. И накрая, важно е да помним, че „да се обича е блаженство, а да се ненавижда е мъка” (св. Игнатий Брянчанинов). „Какво блаженство е –възкликва св. Йоан Кронщадски – да обичаш врага си и да му правиш добро”.

Покаянието е необходимо за получаване­то на удоволствие, тъй като „истинското щас­тие по думите на схиархим. Йоан (Маслов) удовлетворението на духа, започва едва тогава, когато чрез истинно покаяние човек се очисти от греховните пороци и започне да прекарва живота си така, както го учи Светата Право­славна Църква”.

Способността да се наслаждаваме и да бъдем доволни зависи преди всичко от до­брите качества на душата, от нейното пра­вилно устроение, а не от външните обстоя­телства.

Затова и „колкото по-простосърдечен и добър е човек, толкова е вътрешно по-щаст­лив, а колкото е по-лукав, зъл и себелюбив, толкова е по-нещастен; колкото са по-силни в него вярата и любовта – толкова по-блажен е, а колкото са по-слаби – толкова е по-нещас­тен; така че маловерните, безверните и човеконенавистниците са най-нещастните хора” (св. Йоан Кронщадски).

Н. В. Маслов, „За истинните и измамните удоволствия”, превод: † Сливенски митрополит Йоаникий, София, 2018 г.

Други статии от същия раздел:

module-template5.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти