Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Кратко приветствие в Първата Неделя на Великия пост Тържество на Православието

 

0803202110

В името на Отца и Сина и Светия Дух!

Скъпи мои, чеда Божии, деца на Светата Православна Църква! Днес е особен ден – Тържество на Православието, денят на тържеството на Светата Православна Съборна и Апостолска Църква, Тържествуващата небесна Църква и войнстващата земна Църква. И това е ден на радост за въплъщението на Божия Син заради пълнотата на Божеството в Неговото тяло – Църквата Христова. А Негово тяло са всички онези, които са се подвизавали и се подвизават, живеейки във вярата и в истината, в лоното на Църквата.

Това са всички, като се започне от светите апостоли – учителите на Църквата, нейните патриарси, светители, свети отци и Божия народ – миряните, държащи истините на вярата, живели с тях и живеещи с тях и сега. Това сме всички ние, които сме се събрали след Първата седмица на постните подвизи в църквата, облечени сега в бялата одежда на оправданието, вкусили божествения живот, съединявайки се в Господа в Тайнството Свето Причащение.

Ние с вас чухме днес в евангелското четиво високата оценка и похвала от изпитващия сърцата Господ към апостол Натанаил: „Ето истински израилтянин, у когото няма лукавство” (Иоан 1:47). И това е похвала за християните, това е похвала за тази Църква, за която Господ казал: ето Църква, в която няма лукавство, няма суетни човешки измислици, която цялата е истинна в своето цяло учение, в тайнствата, богослужението, управлението и цялото си устройство.

Именно тази Църква според думите на апостол Павел е „стълб и крепило на истината” (1 Тим. 3:15), това е славната Църква, в която няма никаква сквернота или порок. С цената само на какви подвизи, на какви борби с враговете на истината, на колко ревност до смърт от страна на ревнителите на чистотата и светостта на вярата и Църквата е съхранено и предадено нам Православието!

Днес ние виждаме земната Църква угнетена и потисната от множество беди и скърби (а това е почти постоянно състояние на Православната Църква още от основаването й), и си казваме: има ли за какво да се радваме? Но знайте, скъпи мои, Тържеството на Православието в Църквата ще се празнува винаги, защото това е тържество не заради видимата слава на Православието, а заради единственото нещо, което дава живот на света и което сега не могат да отнемат никакви външни беди и никакви врагове – това е тържеството на Божествената любов към света и на вечния живот на спасените от света в тази любов и чрез тази любов.

А за нас, за всеки от нас остава само частният въпрос – ще бъдем ли ние с вас участници в тази Божествена любов? Ще съхраним ли за себе си и за своето потомство това, което ни е дал Самият Христос и което са предали в чистота Неговите верни последователи в Църквата.

Нека помним, че за да бъдем ние с вас истинно православни, трябва да имаме живо и постоянно общение с Православната Църква в нейните молитви, учение, тайнства, трябва да познаваме своята вяра, да я изучаваме, да се проникваме от нея и да живеем духом, като се ръководим от нейните правила и устави. А най-вече е нужно постоянно да възстановяваме у себе си чрез дълбоко покаяние образа на истинно православния християнин по примера на светите Божии люде живели във всички времена.

За пръв път Тържеството на Православието било установено, когато Църквата в борбата с иконоборството защитила своето право и дълг да се извършва поклонение на иконите на Христос, Божията Майка и светиите, и по този начин защитила истината на Боговъплъщението. А сега Църквата продължава да празнува и ще празнува до края на света явяването в света на образи на Живия Бог. Защото и сега Бог открива Себе Си в хора, придобили и явяващи това безценно съкровище, този единствен бисер, по-скъп от целия свят – богоподобието на човека и светостта на живота.

Нека се помолим сега, скъпи мои, на тези, които със своята святост са осветявали и осветяват нашия път към истината!

Нека се помолим за тези, които със своите трудове и лишения, съхраняват и в наши дни верността към Божията истина!

Нека помолим Господ, щото и ние да не бъдем чужди на тази вярност и тези трудове! Амин.

Слово из вечности, Симферополь, 2013.

Превод: прот. Божидар Главев

Други статии от същия раздел:

module-template14.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти