„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Понеделник на Страстната Седмица. За безплодната смоковница
Евангелският разказ за безплодната смоковница дава отговор на въпроса защо по отношение на безплодната смоковница не е проявено Божественото милосърдие. Защо смоковницата бива осъдена на смърт? Защо Господ вече не очаква плод от нея? Нима грешната и безплодна душа не може да се надява на Божественото милосърдие? Та Господ много пъти е давал прошка и е проявявал милосърдие! Може би душата ще се покае и ще даде плод достоен за покаяние.
Отговаряйки на това, Евангелието посочва, че Божествената присъда не се произнася внезапно и неочаквано. Господ много и дълго търпи заблуждаващата се душа. Той всякак и по всяко време със Своя Промисъл опазва душата, желаейки да изправи нейния път и да ѝ вдъхне сила за живот. И Божествената грижа през цялото време закриля душата. Евангелието образно обозначава тази грижа с думите „видя отдалеч една смоковница”. В израза видя отдалеч се заключава мисълта, че Божествената грижа бди над всеки живот, колкото и различни да са човешките пътища и колкото и далеч те да са отвели човека от Бога. А Господ бди над човешките пътища не поради любопитство, а за да може Неговата грижовна ръка на мига да се протегне към душата в момента, в който човек си спомни за Господа.
Значи Божествена грижа за смоковницата е имало и това е продължавало дълго. Стигнало се е до крайните граници на Божественото милосърдие и търпение в очакване на изправление на живота и духовен плод.
В другата притча за отсичането на смоковницата Господ ясно говори за дълговременната Божествена грижа, предшестваща осъждането на смоковницата:
„Някой си имаше в лозето си посадена смоковница, и дойде да търси на нея плод, но не намери; и рече на лозаря: ето, три години дохождам да търся плод на тая смоковница, и не намирам; отсечи я: защо само да изтощава земята? Но той му отговори и рече: господарю, остави я и тая година, докато я обкопая и насипя с тор, и ако даде плод, добре; ако ли пък не, на следната година ще я отсечеш” (Лука 13:6-9).
Виждаш ли как по отношение на безплодната смоковница и на безплодната душа се проявява Божественото милосърдие, дълготърпение и грижа, изразяващи се в Божествени призиви и Божествена помощ и подаващи се като средства за спасение. Всичко това е било дадено и при все това смоковницата и душата са останали безплодни. И едва тогава бива изречена присъдата.
Благовестие Святого Евангелиста Марка. Духовные размышления.
Превод: прот. Божидар Главев