„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Послание до Стефан. Кога, как и от кого може да бъде вразумяван висшестоящият
Вчера, когато се наслаждавахме на твоето достославно присъствие, след някои други беседи, по повод на които и ти беше пристигнал тук, стана дума и за някои теми засегнати в Свещеното Писание и ние, намирайки се в голямо недоумение, се разделихме един с друг, без да постигнем съгласие в тези неща. Ние, разбира се, като хора прости съвсем не можем да се сравняваме с теб по присъщата ти мъдрост. Но за да не би с мълчание относно това, за което трябва да се говори, да навлечем върху себе си осъждане, защото Писанието казва: „Изобличи ближния си, и няма да понесеш грях заради него” (Лев. 19:17), а от друга страна, че изобличавайки мъдрия, той ще те обикне (Прит. 9:8), ние счетохме за нужно да кажем пред теб необходимото.
Ти, господарю мой, ще кажа накратко, обединявайки много въпроси и възражения, каза, че освен по въпроси на вярата, по никакви други Господни заповеди никой не трябва да вразумява председателстващия пастиреначалник, когато той, дали по неведение или умишлено, върши нещо непозволително. А ние казахме, че напротив, не само трябва, но дори е наложително, но само от такива, които превъзхождат другите в познанието и благоразумието. И какви ли само доказателства за неоснователността на такова мнение ние не бихме могли да приведем? Ето един пример от Стария Завет.
Първо, какво мислиш за постъпката на Даниил (Дан. 13:46–62)? Не се ли e удостоил той с похвала за това, че не само вразумил, но и осъдил старците, беззаконно обвинили светата Сусана, макар сам да бил на такава възраст, която по закон не му давала право да говори и да се изказва свободно? Така ли е или не? И нима не одобряваш направеното от Иоав, когато божественият Давид замислил да преброи народа, което послужило за повод на Господа да се разгневи. Иоав възразявал, удържал и се стараел да убеди Царя да не върши това (2 Цар. 24:1–9). Нали знаеш историята?
В същото ме убеждава и Иотор, който напомнял на Моисей и го увещавал да не управлява по този начин народа, като така го вразумявал и го склонявал да приеме неговото мнение (Изх. 18:13–24). А кой бил той? Другородец, макар и тъст на Моисей. И на кого говорил? На този, който вършил всичко по Божие откровение. Но да кажем и още не много, за да не стане речта ни прекалено дълга.
Да преминем към Новия Завет. Нека чуем, многопочитаеми, повеленията на гръмогласния вселенски проповедник: „Но ако дойде откровение някому другиму, който седи, първият нека млъкне” (1 Кор. 14:30); и това се отнася не само до въпроси на вярата, както е според твоето възражение. И дори нещо, което едва не забравих, великият проповедник на истината Иоан изобличавал Ирод (Мат. 14:4). Отговори ми, моля те! Зная, че против казаното от мен е готова насмешката: „Той поставя себе си наравно с пророка”. Но не е тъй, многоуважаеми. „Тия неща”, казва апостолът „бяха написани за поука нам” (1 Кор. 10:11). И още казва св. ап. Павел: „Бъдете мои подражатели, както съм и аз на Христа” (1 Кор. 11:1).
А как може човек да мисли праведно, а да действа неправедно, когато божественият Иаков твърди, че вярата се вижда от делата и тези, които съгрешават в едното, са загубили и другото (Иак. 2:17)? При толкова много свидетелства и при такива свидетели, аз не мисля, че твое благородство би продължил да възразява. Ако ли пък да, то изпрати на наше недостойнство разбор на гореизложеното, а също и ясни възражения от това, с което разполагаш.
О, ако такива биха били налице! Ние бихме замълчали и бихме просили прошка за своята настойчивост, макар и породена от ревност. Защото само осъждането е лесно и достъпно за всеки желаещ, както ти си чел. А да подкрепяш своето мнение, основавайки се на свидетелството на Боговдъхновеното Писание е свойствено само за наистина здравомислещи и умни мъже. Но за да не удължим твърде много това писмо, ще завършим, като прибавим само казаното от св. Василий Велики с цел най-пълно доказване на изреченото дотук. Пребъдвай в здраве с целия ти дом, възлюбени господарю наш, благоденствайки във всяко отношение, защото и когато пишем, и когато не пишем, ние желаем да съхраним благото на твоята любов.
Из 20-то слово на свети Василий Велики за подвижничеството: „Както настоятелят е длъжен да ръководи братята във всичко, така и на тях пък лежи задължението да правят напомняния на настоятеля, ако у него се заподозре някаква погрешност. Но за да не се нарушава благочинието, това трябва да е позволено на онези, които превъзхождат другите и по възраст, и по благоразумие”[1]. Из 34-то слово: „Който не приема разпорежданията на настоятеля, е длъжен насаме чистосърдечно да му изложи своето възражение, ако за такова е налице здраво основание съобразно със смисъла на Писанието, или пък мълчаливо да изпълни разпореденото. Ако сам го досрамее, то нека да се възползва от посредничеството на други”[2].
Из неговите нравствени правила, слово 72-ро: „Слушателите познаващи Писанията са длъжни да изпитват това, което говорят учителите и съгласното с Писанията да приемат, а несъгласното да отхвърлят и от придържащите се към такива учения още повече да се отвращават”[3]. „Предстоятелят на словото е длъжен всичко да върши и да говори с внимание, предпазливост и след дълго изпитване, с цел да благоугоди на Бога като човек, който има нужда от одобрение и свидетелство даже от онези, които са му поверени”[4].
Преподобный Феодор Студит. Послания. Москва. Изд-во им. свт. Игнатия Ставропольского, 2003.
Превод: прот. Божидар Главев
[1] Свт. Василий Великий. О подвижничестве. Правила, пространно изложенные. Вопрос 27. Творения в русском переводе. Т. V, стр. 132. М. 1901.
[2] Пак там. Въпрос 47. Творения в русском переводе, стр. 164.
[3] Свт. Василий Великий. Нравственные правила. Правило 72. Гл. 1. Творения в русском переводе. Т. III, стр. 388. М. 1901.
[4] Пак там. Правило 70. Гл. 37, стр. 387.