„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Слово на преславното Възнесение на небесата на нашия Господ Иисус Христос
„Слезлият е Същият, Който се и възкачи по-горе от всички небеса, за да изпълни всичко” (Ефес. 4:10).
„Той се подигна, и облак Го подзе изпред очите им. И докле гледаха към небето, когато се Той възнасяше, ето, застанаха пред тях двама мъже в бели дрехи и рекоха: мъже галилейци, какво стоите и гледате към небето? Този Иисус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде по същия начин, както Го видяхте да отива на небето” (Деян. 1:9-11).
Празнуваме, скъпи братя и сестри, преславното Възнесение на небето с пречистата Своя плът на Жизнодавеца Господ Иисус Христос.
Четиридесет дни след Своето възкресение Господ пребивавал на земята, като се явявал на Своите ученици и на всички верни, уверявайки ги със слово и дело в Своето възкресение и в това, че ще е с тях на земята до свършека на света, учейки ги за царството Божие и Своето бъдещо славно пришествие на земята. Нека си спомним най-важните Негови благодеяния към човешкия род и особено към нас, християните, за да Го възлюбим от все сърце, да Му се покланяме благоговейно и да вървим по стъпките Му.
Първо, Господ Иисус Христос ясно ни откри, доколкото това бе възможно и нужно, великото тайнство на Светата Троица, Отец, Син и Свети Дух, и ни научи непрестанно да славим единия Бог в три равни, неразделни и неслитни Лица. Второ, Той донесе за нас от небето най-съвършения закон за любовта към Бога и ближния. Трето, със слово и дело утвърди истината на всички Моисееви Писания и на всички пророчески Писания, които се сбъднаха в Него и които предстои да се сбъдват, изяснявайки ги на Своите ученици, като започна от Моисея и от всички пророци. Четвърто, извърши в света безбройни благотворни чудеса, каквито преди Него никой не беше извършвал. Пето, изпълни по Своето човечество цялата Божия правда, която би трябвало да извършват хората и която те не бяха изпълнили и не можеха да изпълнят – и с това удовлетвори за нас правдата Божия, пред която човечеството беше в неизплатим дълг – десет хиляди таланта.
Шесто, прие върху Себе Си като Агнец Божий всички грехове на света и праведното Божие проклятие, тежащо върху човешкия род, като пострада на кръста и изпълни пророческото писание: проклет всеки, който виси на дърво, като с това придоби от Отца власт да прощава греховете на всички вярващи в Него и каещи се, както и да ги сподобява с благословението на Небесния Отец като Негови чеда. Седмо, дарува благодатта на кръщението и възраждането в купела от Дух Свети, или благодатта на новото битие и запечатването от Светия Дух. Даде благодатта на свещенството или духовното пастирство – дара на проповедта на Евангелието или словото Божие за ръководство на вярващите към спасението; благодатта за извършване на тайнството на Тялото и Кръвта Христови и другите тайнства.
Осмо, вкуси за три дни и нощи нашата смърт, на която Той не бе подвластен и със Своята смърт съкруши нашата смърт, като дарува на всички възкресение. Девето, създаде Своята църква на земята под Своето главенство, като ѝ обеща, че портите адови няма да ѝ надделеят до края на времената. Десето, отвори заключеното за човечеството небе и дарува свободен достъп до него за всички вярващи и изпълняващи Неговите заповеди, като им обеща да вземе при Себе Си всички верни Нему, казвайки на Своите ученици: „пак ще дойда и ще ви взема при Мене Си, за да бъдете и вие, дето съм Аз” (Иоан 14:3). Това са главните благодеяния към нас на възнеслия се на небето Христос, Син Божий.
Защо Господ Иисус Христос се възнесе на небето, а не остана на земята? Първо, за да изпрати на Своите верни на земята друг Утешител, равночестен Нему, също тъй любвеобилен, премъдър и всемогъщ – Светия Дух, изхождащ от Отца (а не и от Сина), за да пребъдва во веки в Христовата Църква, да наставлява вярващите на всяка правда и истина, да отблъсква всяка лъжа и неправда във вярата и живота, да утвърждава във вярата и в страданията за вярата и да извършва знамения и чудеса като потвърждение на истинната вяра в Христа и нейната спасителност за всички.
Второ, Христос се възнесе на небето, а не остана на земята, за да изпълни със Себе Си цялото небе и земя, и преизподнята, за да може от небето да гледа всички люде и всички векове и страни и особено всички християни, Своите чеда и последователи, за да вижда целият техен живот, и съкровен, и явен, техните трудове и подвизи, да ги поощрява, укрепява, да ободрява и утешава и по такъв начин да разпространява и утвърждава Своята вяра на земята. Както земните военачалници по време на бран възлизат на високо място и оттам зорко гледат разположението и действието на неприятелските и на своите войски и дават нужните разпореждания, така и Господ, нашият Цар и Вожд, за да вижда от небесната висота всички подвизаващи се за Неговата вяра на земята, възлезе на небесата, за да вижда тайните и явните подвизи на вярата на всички вярващи в Него, да им помага непрестанно, да ги укрепява и да побеждава заедно с тях и да ги увенчае с венците на победители.
Да си спомним как първомъченикът и архидякон Стефан, като изобличи евреите христоубийци, които яростно скърцаха със зъби срещу него, възгласи: „Ето, виждам небесата отворени и Сина Човечески да стои отдясно на Бога” (Деян. 7:56). Виждате ли? Иисус Христос, възнесъл се на небето и седящ отдясно на Отца, станал от престола си и гледа подвига на първомъченика, за да го утеши и подкрепи със Своето явяване и да го увенчае с венеца на нетленното Царство.
Да се подвизаваме и ние в този временен живот, да изтръгваме от своето сърце плътските и светски пристрастия със силата на молитвата и Христовата благодат и да преуспяваме във всяка добродетел, за да станем и ние достойни за вечното Царство Христово и да ликуваме заедно с всички светии в непреходните векове. Амин.
Полное собрание сочинений настоятеля Кронштадтскаго Андреевскаго собора Протоиерея о. Иоанна Ильича Сергиева. Новыя слова, произнесенныя в 1905 году. Кронштадт, 1906.
Превод: прот. Божидар Главев