Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

По-добре е да се очистваме от страстите, отколкото да богословстваме

 

0911221820

Не ни е работа на нас, страстните човеци, да навлизаме в неведомите тайни и да изследваме постановленията на Църквата. Трябва просто да ѝ се подчиняваме и да считаме учението ѝ за безпогрешно. Горделивият изпитва тайните, но тайните се откриват на смирените (срв. Сир. 3:19). Могат да се намерят и още много такива места, но не е нужно.

Изобщо смятам за излишно ние страстните да се втурваме в морето на богословието. Нека по-добре се постараем малко по малко да очистваме от страсти ума и сърцето. Тогава благодатта сама ще напише своите закони върху чистите скрижали на сърцето.

Питаш ме за събеседванията за Бога, за Неговото вездесъщие, за Неговите съдби и за други неща. Ти намираш утешение в такива беседи, но позволително ли е за нас такова чувство? Всичко, което ни води към Божията любов и към смирение е позволително, но трябва да знаем мярата си и да не се увличаме по висините, особено пък при това страстно наше устроение.

Помниш, мисля, как един брат казал на стареца, че постоянно вижда Бога, а той му отвърнал: „Блажен е този, който вижда греховете си”. Също и при Пимен Велики, когато дошъл един брат и го питал за велики божествени неща, той мълчал и нищо не отговарял, а когато този, същият, бидейки вразумен, започнал да го пита за немощите и страстите, тогава той отворил устата си и оттам се изляла Божията благодат. Впрочем не бива съвсем да бъдат отречени такива събеседвания, но не бива да се увличаме в душевни утешения. Ние четем и пеем и чрез всички тези текстове се поучаваме за Бога, за Неговия Промисъл и за заповедите Му. Навсякъде е нужно смирение.

Не е право твоето мнение, че нашият Господ Иисус Христос постоянно страда от нашите грехове. Той пострадал за всички наши грехове и миналите, и бъдещите, по време на Своите страдания, защото те Му били известни по Неговото предзнание. Но ние, съгрешавайки, разпъваме Го не в настояще време, а във времето на Неговите страдания, допринасяйки за тях. Той сега царува във вечна слава с Отца и Светия Дух. А жертвата веднъж принесена на кръста, ежедневно се принася безкръвно на Литургията за нашето спасение.

Съветвам те да не навлизаш в богословието. Нашите сърца са още страстни, нека по-добре се грижим да се очистваме от страстите.

Душеполезные поучения преподобного Макария Оптинского, Козельск, 1997.

Превод: прот. Божидар Главев

module-template5.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти