Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Неделя 7-ма след Пасха, на светите Отци от Първия Вселенски Събор

 

2805231756

Днес в неделята преди празника на Светата Троица честваме паметта на светите отци от Първия Вселенски Събор. Преди празника на Светата Троица ние прославяме тези, които са изобличили арианската ерес и са ни научили православно да изповядваме Отца и Сина и Светия Дух, единосъщната и неразделна Троица.

Арианството се е зародило, както се зараждат всички лъжеучения. Гордият ум заявява: „Не мога да разбера това, значи то не може да бъде”. И Арий започнал да учи, че истински Бог е само Отец, а Синът е просто подобен Нему. Това учение било по-разбираемо за ума и мнозина се увлекли по него.

Някога апостол Павел казал на пастирите на Църквата: „Внимавайте, прочее, върху себе си и върху цялото стадо, сред което Дух Светий ви е поставил епископи, да пасете църквата на Господа и Бога, която Той си придоби със Своята кръв. Защото аз зная, че след заминаването ми ще се втурнат помежду ви люти вълци, които няма да щадят стадото; па и от вас самите ще се дигнат мъже, които ще говорят изопачено, за да увличат учениците след себе си (Деян. 20:28-30).

Така и станало впоследствие и във всички времена се налагало Христовите овци да бъдат бранени от лютите вълци. Именно от вълци. Защото този, който привнася лъжа в учението за Бога, той не на думи само погубва души. Всяка лъжа за Бога изкривява образа на целия духовен живот и незабелязано насочва човека в различна посока.

И светите отци на Църквата на Първия Вселенски Събор противопоставили срещу мнението на арианите не своето лично мнение, но щателно изследвали Божественото Писание. А там на много места и косвено и пряко се говори за единосъщието на Бог Отец и Бог Син.

Ето и днес ние четохме думите от молитвата на Сина към Отца. Ще речеш, щом е молитва, то молещият се е по-ниско от този, на когото се моли. Но да си спомним с какви думи се молеше Иисус например преди възкресението на Лазар: „Отче, благодаря Ти, че Ме послуша. Аз и знаех, че Ти винаги Ме слушаш (Ин. 11:41-42). Още преди молитвата Той вече благодари сякаш всичко, за което се готви да проси, вече се е извършило.

Също и в днешната молитва. В началото казва: „Отче…прослави Сина Си, за да Те прослави и Син Ти”. Тоест прославянето на Сина е условие за прославяне на Отца. И веднага продължава: „Аз Те прославих на земята… И сега прослави Ме Ти, Отче”. Тук пък прославянето на Отца е условие за прославянето на Сина. Тъй и когато Господ се моли за хората, Той казва: „Те бяха Твои, и Ти Ми ги даде, и спазиха Твоето слово”. Като че всички верни винаги са принадлежали само на Отца. Отец Сам им е открил всичко и те са длъжни само да го пазят. Но веднага виждаме, че знанието за Отца хората са получили само от Сина: „Явих Твоето име на човеците… словата, що си Ми дал, предадох им ги” (Ин. 17:6-8). И именно Синът трябва да им даде „живот вечен”. „Те бяха Твои”, казва Господ за Божиите люде, и в същото време се моли за тях на Отца сякаш те принадлежат само на Него, на Сина, и все още са чужди на Отца. И тук няма противоречие, просто логиката не е земна, а небесна.

Лицата на Светата Троица имат една воля и един живот. Макар Бог Син да приел човешкото естество, Той си останал съвършен Бог и между Него и Отца, както и преди няма ни най-малка разлика. Няма също и най-малък промеждутък от време между просбата и нейното изпълнение. Господ просто с пълно себежертвено послушание изповядва: „Всичко Мое е Твое”, след което с пълно синовно дръзновение продължава: „и Твоето Мое”. Затова светата Църква изповядва Бог Син като единосъщен на Отца.

Ще кажат, какво пък, просто една дума. Но в нея е живият извор на християнската надежда. Защото само Сам Бог съединен с човешката природа в Христа може да я изцери, да я възкреси и възнесе на небето.

Нека молитвено да прославим и да благодарим на тези, които не позволили истината да бъде помрачена и са съхранили за нас пътя към Бога в пълната му първоначална чистота.

Протоиерей Вячеслав Резников, Полный круг проповедей.

Превод: прот. Божидар Главев

Други статии от същия раздел:

Други статии от същия автор:

module-template2.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти