„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Как е най-лесно да се спаси човек
Запитали веднъж старец Леонид Оптински как е най-лесно да се спаси човек. В отговор той казал:
Ето как – да си простосърдечен като Апостолите, да не прикриваш своите човешки недостатъци, да не се преструваш на много благоговеен, да не лицемериш – това е пътят на нашето спасение.
Макар и на вид да е лек, той не се удава на всекиго и не е понятен за всекиго. А между това той е най-близкият път на спасението и привлича Божията благодат.
Липсата на престореност и на коварство, както и откровеност на душата – ето кое е приятно на смирения по сърце Господ (Мат. 11:29).
„Ако не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно!” (Мат. 18:3).
***
Въпрос: Как да се избавим от тщеславието?
Отговор: Ако продължаваш да си послушен и откровен, ако не изискваш старшите братя да се съгласяват с твоята воля... ако напълно простреш на земята пред Бога своето нищожество, ще можеш, с Неговата всемогъща благодат, да се избавиш полека-лека от тщеславието.
Тая страст нерядко продължава от младост до дълбока старост и даже до самата смърт. Тя преследва не само страстните хора, които се стараят да напредват, но понякога и съвършените. Затова над нея е нужна особена бдителност. Само Безстрастният Творец може да я изкорени.
О, колко е трудно да се избегне тая отрова, която унищожава плодовете и на най-зрелите добродетели!
Архимандрит Серафим, „Оптинските старци”, София, 1991