„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Весели неизмислени истории – част 1
В една селска енория миряните решили да пожертват пари, за да купят за своя храм скъпоструващо богослужебно Евангелие. Събрали парите, батюшката купил Евангелие със сребърен обков и го занесъл в църквата.
И ето че дошла първата служба скоро след това – Всенощно бдение. Свещеникът тържествено изнесъл и положил на аналоя скъпоценната Книга. Доволните енориаши започнали да й се любуват. В това време свещеникът възгласил, че ще се прочете Евангелието и съобщил името на Благовестителя:
- От Луки святаго Евангелия чтение! (Ще се чете Светото Евангелие от Лука!)
В този момент се чул вик:
- Как от Лука?
- Защо от Лука?!
- Ние дадохме всичките пари!
- Лука по-добър ли е от нас?
- Той – какво? Да не би парите му да са различни от нашите?
- И аз съм давал!
- И аз, и аз!
.....
Във времето на пасхалните празници при Владиката отишли някакви светски дами и една от тях попитала Митрополита:
- Защо Спасителят след Възкресението Си се явил първо на жените-мироносици?
Светителят отговорил:
- Защото женският род е бъбрив, а за Събитието трябвало да се разчуе, колкото се може по-скоро...
.....
През петдесетте години в Троице-Сергиевата лавра на балюстрадата на Трапезния храм стояла сергия, на която се продавали икони. В онези времена те били особено непривлекателни – хартиени, залепени на картон, а самите изображения – доста примитивни, че и освен това безвкусно разкрасени.
Продавал ги един иеромонах от числото на манастирските братя. Веднъж при него отишли няколко прости селски жени. Една от тях казала:
- Батюшка, защо иконките са такива едни неугледнички? Да беше ни продал хубавки, дървени, старинни...
А иеромонахът й отговорил:
- Каквито молитвениците - такива и иконите!
Този отговор и до днес ме поразява със своята простота и дълбочина.
Каквито сме молитвеници - такива са ни и свещениците.
Каквито сме молитвеници - такива са ни и архиереите.
Свещенослужителите не падат от небето, а излизат от самия народ. А народът ни в болшинството си е боязлив, безотговорен, раболепничещ пред властимащите. И аз затова не само не съм склонен да осъждам днешните клирици и иерарси, а обратно – удивлявам се, че при тези условия, при които е съществувала и съществува Църквата в нашата страна, има сред духовенството толкова висок процент от хора достойни и разумни.
Христианский юмор
Превод: Десислава Главева