„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Прот. Александър Волфович Мен
Отец Александър Мен (1935-1990) е един от най-големите модернисти в Руската Православна Църква на ХХ в., икуменист, основател на религиозен синдикат, носещ неговото име.
Като ученик се е занимавал в детския биологически кръжок при ВООП (Всероссийское общество охраны природы). По спомени на съученици на Ал. Мен от кръжока, «който бил по-слаб, отивал в Московския институт по обработка на кожа и кожарство, (МПМИ), в ловния факултет». През 1953 г. Ал. Мен се опитал да влезе в МПМИ, но «дори тук не могъл да набере необходимото количество точки и се записал в задочен курс». През 1955 г. институтът бил разформирован и студентите преминали в Иркутския селскостопански институт. През май 1958 г. Ал. Мен бил изключен от последния курс.
През 1950 г. се запознава с инспектора от МДА - А. В. Ведерников, който става негов покровител. През 1958-60 г. учи в задочния курс на ЛДА. През 1965 г. завършва задочно МДА. През 1969 г. защитил в МДА кандидатска дисертация «Елементи на монотеизма в дохристиянската религия и философия».
През 1958 г. бил представен от А. В. Ведерников на митр. Николай (Ярушевич). В същата година е ръкоположен за дякон и изпратен в енорията към село Акулово. Ръкоположен е за свещеник и изпратен като втори свещеник, (от 1961 г. – настоятел) в храма «Покров на Пресвета Богородица» в подмосковското село Алабино. През 1964-70 г. служил като втори свещеник в Тарасовка, Московска област. През 1970-89 г. – втори свещеник в храма «Сретение Господне» в село Нова Деревня, близо до Пушкино, Московска област, а от 1989 г. е настоятел.
О. Ал. Мен твърдял, че върху него оказали голямо влияние представителите на «руската религиозна мисъл» и богословския модернизъм. Той наричал В. С. Соловьов свой учител, без да споделя основните положения от учението на Соловьов: учението за София, за всеединството, за теокрацията. «Най-чужди са ми неговите апокалиптични мотиви».
Сред останалите авторитети о. Ал. Мен посочвал Н. А. Бердяев, Н. О. Лоски, о. П. Флоренски, о. С. Булгаков и С. Л. Франк. Много ценял С. Н. Трубецкой. От западните считал най-важни за себе си Гарнак, Честъртън, Любак, Л. Буйе, съветника по литургическата реформа от Втория Ватикански Събор. «Много ценя духа на Втория Ватикански Събор», казва о. Ал. Мен в едно от последните си интервюта.
През 1961 г. се запознава с трудовете на Тейар дьо Шарден, когото високо ценял заради окултния еволюционизъм и въобще за разрушителните за Християнската вяра изводи. От новите философи най-близки считал А. Бергсон, У. Джеймс.
От 1959 г. негови статии започват да се появяват в «Журнал Московской Патриархии». Отговорен секретар на редакцията в това време бил А. В. Ведерников. При него о. Ал. Мен публикува повече от 20 статии.
О. Ал. Мен се публикува в католическото издателство «Жизнь с Богом», което използва книгите му като оръдие на католическия прозелитизъм в Русия. Участвал в превода и издаването на Франциск Салски. През 70–те години е поканен да вземе участие в издаването на «брюкселската» Библия, съставя коментарите към «Петокнижието» на Моисей и книгите на Пророците.
Като херменевт о. Ал. Мен говори за вечността на задгробните мъчения буквално следното: «думата «вечност» не трябва да се разбира като безкрайност във времето. Нали е казано, че време вече няма да има. И е казано, че «Бог ще бъде всичко във всички»... Христовите думи за «вечни» мъки по-скоро трябва да се разбират като думи за «задгробни» мъки. Защото вечното в дадения случай е синоним на неземното, точно така, както и «вечният живот» е не просто съществуване без край, (нали такова може да бъде и в ада), а с истинския Живот в друго битие. Средновековното понятие за безкрайните мъки в ада е било вероятно по-скоро педагогически подход». Тоест вечността на мъките ще бъде с край, «защото» във вечността няма време! С други думи, о. Ал. Мен не разбира, че времето няма мяра, а вечността е отсъствие на всякаква мяра и всякакъв предел. Именно от това Св. Отци са стигнали до извода, че след гроба мъченията ще продължават вечно.
От средата на 60-те години статиите на о. Ал. Мен се печатат в «православни» модернистки и католически издания: «Вестник РХД» (Париж), «Голос Православия» («Stimme der Ortodoxie») (Берлин), «Логос» (Брюксел), «Посев» (Франкфурт на Майн).
През 1975 г. дава интервю за самиздатското списание «Евреи в СССР» под заглавието «Евреите и християнството», препечатано след година във «Вестник РХД». В него о. Ал. Мен нарича «погрешно» прославянето на свв. мъченици Гавриил Белостокски и Евстратий Печерски от Църквата. Считайки за недостоверен подвига на тези светии, (приемане на мъченическа смърт от иудеите), той смятал че те трябва да бъдат деканонизирани. По-късно, през 1989 г. в интервю на С. С. Бичков във вестник «Московский комсомолец» обявил канонизацията на Руските новомъченици за «политическа акция на карловчани». На въпроса за наличие в Православните богослужебни текстове на «резки нападки против евреите», о. Ал. Мен отговоря, че те са «отживелица от средновековните нрави» и е възможно скоро да бъдат изхвърлени от богослужението. Става дума за текстовете от «Последованията на 12 Евангелия на Страстите Господни» и Утренята на Велика Събота: «За благая, яже сотворил еси роду еврейскому, распяти Тя осудиша, оцта и желчи напоивше Тя»; «О предателстве недовольни биша, Христе, роди еврейстии, но покиваху главами своими, хулу и ругание приносяще»; «Богоубийц собор, иудейский язик беззаконний, к Пилату неистовне зовий, и глаголаше: распни Христа неповиннаго». Такава е оценката на о. Ал. Мен за Светоотеческите текстове на св. Мелитон Сардийски «За Пасха», текстът на които е залегнал в основата на антифоните на Утренята на Велики Петък, трипесенеца на св. Козма Маюмски и тропарите на кръстовъзкресните канони от Октоиха «Христоубийца и пророкоубийца бист еврейское множество…», автор на които е св. Иоан Дамаскин.
Още през студентските години изцяло преминал към икуменически позиции. На тази почва се сближва с Н. Е. Пестов, който по спомени на близки, «му открил западното християнство». Като причини за отпадането на западните християни от Православната Църква о. Ал. Мен парадоксално считал «различието в душевната устроеност на различните хора и народи, политическите разпри и културните разлики. В резултат от тях са възникнали различията в обрядите и във вероучителните формулировки». Това, разбира се, е несправедливо към католическия Запад, който се отличавал с догматически нововъведения, но съвсем не и по душевна устроеност от гърците, българите и славяните. Различието в обрядите се отнася към епохата на първите векове на Християнството и съвсем не може да се счита като резултат от расови различия на римляните от сирийците, гърците и евреите.
В духа на марксисткия еволюционизъм, о. Ал. Мен твърдял, че в развитието на Църквата «има обща закономерност - отначало неразчленено единство, след това разделение и накрая, единение на по-висока степен. Този последен стадий вече е близък към осъществяване», както пророкувал о. Ал. Мен. Съдействайки на тази еволюция на религията, поощрявал молитвеното общение на своите пасоми с инославни, заедно с тях се срещал с либералния католически ксендз Станислав Доброволски, участвал в библейски семинари, които католическият свещеник от Швейцария Жак Льов организирал в Москва. През седемдесетте години членовете на икуменическата общност в Тезе, основана от протестантския пастор Роже Щютц, се запознали с последователите на о. Ал. Мен, който лично проявил внимание към дейността на тази община в пропаганда на религиозен индиферентизъм.
В кръга на последователите и почитателите на о. Ал. Мен влизали много модернисти и икуменисти, в частност С. И. Фудел, о. Сергий Желудков, католическата монахиня в света Наталия Л. Трауберг, Владимир Никифоров, отстъпил от Православието и преминал към католицизма, М. Аксенов-Меерсон, Е. В. Барабанов, С. С. Бичков, В. К. Зелински, Г. П. Чистяков, Я. Кротов, Е. Ю. Гениева, А. И. Борисов, В. Н. Лапшин, Л. И. Василенко, В. И. Илюшенко, С. С. Аверинцев и др.
Известен е отзивът на о. Ал. Мен за един от най-известните негови последователи - С. С. Бичков. Според свидетелството на А. И. Огородников, той през «февруари 1974 г. бил на гости у Александър Мен. Аз още никого не познавах при него, ние обсъждахме идеята за създаване на нелегална семинария и той каза, че при него е С. С. Бичков, който е много активен, но е ухо и агент на КГБ и трябва да имам предвид това. Той каза, че е трудно да се отърве от него, още повече, че му е енориаш». Това впоследствие не попречи на о. Ал. Мен да има контакти със С. С. Бичков, както и да се ползва от информационната му поддръжка.
С началото на Перестройката е свързано излизането на о. Ал. Мен пред широка аудитория. От 1988 г. той активно сътрудничи на средствата за масова информация, занимава се с широка преподавателска и лекторска дейност. Провел е поредица от религиозни предавания по радиото, подготвял е няколко телевизионни програми. В периода 1989-1990 гг. отпечатал около 30 статии. Прочел повече от двеста лекции на различни теми: «История на религите», «Живот и смърт», «Библията и литературата», «Обряди и тайнства», «Култура и християнство» и много други – в учебните и научно-изследователските институти на Москва, а също и в различни клубове. Сред тях са циклите от лекции в домовете на културата Дукат, на името на Горки, на Завода за автоматични линии, на завода «Серп и Молот», на името на Серафимович, «На Красной Пресне», в Държавната библиотека за чуждестранна литература (с директор Е. Ю. Гениева) и други.
През 1989 г. в залата за конференции ВГБИЛ о. Ал. Мен организирал приятелска среща под девиза «Ислям – Християнство: конфронтация или диалог?» На нея присъствал моллата от Дагестан Мохамед Расул Магумаев (виж публ. на Анастасия Андреева в списание «Наука и Религия» №3, 1994).
Той е един от инициаторите за създаването на Руското Библейско общество (основано в 1990 г.); в същата година основава списание «Мир Библии», учредил е обществото «Культурное возрождение».
Убит от неизвестен престъпник на 9 септември 1990 г.
За разпространението на наследството на о. Ал. Мен, още докато бил жив е създаден религиозен синдикат, в който към настоящия момент влизат енорията към храма свв. Козма и Дамян в Шубин (с настоятел о. Александър Борисов, а ръководител на търговията с книги е братът на о.Ал. Мен – Павел Мен), енорията към храм «Сретение Господне» в с. Новая Деревня (с о. Иоан Пентковски и о. Владимир Архипов) и ред. други, Общодостъпният Православен Университет, Руското Библейско общество, Хуманитарно-благотворителен фонд на името на о. Ал. Мен в Русия, Международен благотворителен фонд на името на Ал. Мен в Латвия и други организации.
В Културно-просветителския център «Дубрава» на името на протоиерей Александър Менежегодно се провежда научно-богословска конференция – «Меневски четения».
Премия на името на о. Александър Мен под надслов «За икуменичността на културата» била учредена през 1995 г. от Академията на католическата епархия Ротенбург-Щутгарт, ВГБИЛ (с директор Е. Ю. Гениева), Европейската Академия «Гражданско общество», списание «Иностранная литература» и Института по източноевропейска история и странознание на Тюбингенския университет (Германия). Сред лауреатите са М. С. Горбачов, писателите Л. Копелев, Ч. Айтматов, А. Приставкин, Д. Гранин, Л. Улицкая, немски политици, журналисти.
В Голямата зала на ВГБИЛ ежегодно се провеждат Международни междурелигиозни тематически конференции в памет на протоиерей Александър Мен.
Виж също: Протоиерей Александър Мен като коментатор на Свещеното Писание
Цитати:
«Да се каже, че 700 милиона католици и 350 милиона протестанти се намират в заблуждение, а само ние единствени сме истинската църква, значи да пребиваваме в безумна и с нищо неоправдана гордост.»
«Прав е бил Владимир Сергеевич Соловьов, автор на един от най-добрите трудове на XIX век по ислям, като подчертава, че християните трябва да помнят, че Мохамед е проповядвал вяра в единия истински Бог…»
«Евреинът-християнин и евреинът-иудаист са свързани не само по национален принцип, но и като вяра в Един Бог, вяра в Свещеното Писание и обща религиозна етика.»
«Следвайки по пътя, прокаран от съзерцанието, индийските брахмани стигат до това, до което стигат и всички мистици, без значение в кое време са живяли и от кой народ са произхождали. Яджнявалкия и Буда, Плотин и Ареопагит, Мейстер Екхарт и Григорий Палама, кабалистите и Николай Кузански, Яков Бьоме, Рейсбрук и множество други ясновидци на Изтока и Запада с единодушие, което неволно довежда до трепет, възвестяват, че са придобили познанието, стигайки до самите предели на битието. Всички те като един свидетелстват, че там изчезват всички мисли и представи, че там няма нищо и в същото време е неизказана Пълнота. Там е невъзможно да се намери ни едно от свойствата на света, природата и духа; там няма нито добро, нито зло, нито светлина, нито тъмнина, нито движение, нито покой. Там цари нещо превъзхождащо и най-дълбоката мисъл на човека, превъзхождащо самото битие. В свещения мрак, скрил основата на основите, те усетили реалността на Вечносъществуващия, на Абсолюта. Страшна, непоносима тайна!...»
Превод: Катя Тодорова
Четете още:
- Протоиерей Александър Мен като коментатор на Свещеното Писание
- Ересите на прот. Александър Мен
- Изопачаване на Православното веро- и нравоучение в трудовете на протоиерей Александър Мен
- Къде могат да отведат човека наставленията на протоиерей Александър Мен – част 1
- Либерална инквизиция: прот. Ал. Мен призовавал за дружба с бесовете и за изгаряне книгите на о. Серафим (Роуз)