Вход

Православен календар

Заблуденият папа Шенуда

 

 

Неотдавна в Александрия се състоя среща на патриарха на Москва и на цяла Русия Кирил с главата на коптското вероизповедание папа Шенуда III. Предстоятелят на Руската Православна Църква бе посрещнат с песнопения, съпровождани от звуците на ударни музикални инструменти.

В приемната зала на коптската резиденция се събраха членовете на делегацията на Руската Православна Църква, придружаващи патриарха по време на пътуването, с представителите на коптското вероизповедание. Обръщайки се към патриарх Кирил, папа Шенуда отбеляза, че се радва да приветства предстоятеля на най-многочислената в света Поместна Православна Църква.

В отговор патриарх Кирил благодари на папата и нарече коптската „църква” „изповедница, съхранила верността си към Христа”. Според патриарха, и сега коптските манастири „продължават традицията на пустиножителите от първото хилядолетие”.

Но наистина ли  коптското вероизповедание е съхранило верността си към Господа Иисуса Христа?

Както е известно, коптите изповядват монофизитската ерес, възникнала през V век, съгласно която в Господ Иисус Христос присъства само една Божествена природа (естество). Монофизитите отхвърлят Неговата съвършена Човешка природа. С други думи, въпреки Православното учение за двете природи на Спасителя, монофизитството изповядва, че Христос е Бог, но не и Човек.

Тази ерес е била осъдена на IV Вселенски Събор от Православната Църква. Но коптите не признали решението на Събора и попаднали под анатемата на светите Отци, която е в сила и днес. По същата причина и коптското монашество не може да се счита за продължител на традициите на египетското монашество от първите векове, тъй като първите пустиножители са се пазели от всякаква ерес като от огън.

 „Някога авва Сисой, който се подвизавал на планината на авва Антоний, отишъл на близката Тиваидска планина и се поселил там, разказват Достопаметните сказания за живота на светите Отци. На същото място имало и мелeтияни (еретици). Някои братя, като чули, че той дошъл на близката планина, поискали да го видят, но започнали да обсъждат помежду си: „Какво да правим? Там живеят мелeтияни. Знаем, че на стареца те не могат да навредят, но да не би ние да изпаднем в изкушение и да се съблазним от тяхната ерес.” И за да не се срещнат с еретиците, те не отишли да видят стареца.”  

Ето това е благочестивият пример на египетските монаси. Но такива ли са днешните коптски иноци, ако са в заблуда, изповядвайки монофизитската ерес? И нима е възможно да ги сравняваме с техните древни предшественици? Това е оскърбително за последните и твърде пагубно за душите на съвременните еретици.

Получава се така, че патриарх Кирил не е съгласен с определенията на светите отци от IV Вселенски Събор, щом твърди, че отпадналото от Православието вероизповедание на Шенуда, е „съхранило верността към Христа”.

„Православный Крест”

Превод: Светла Георгиева

Други статии от същия раздел:

module-template9.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти