„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Чудото на св. Спиридон Тримитунтски
Станало в съборния храм в Каристос Гърция през 1930 г. на 25 декември
За чудото на св. Спиридон ни разказа старицата Зиновия Сидери през 1976 г. Тя доживяла до 102 години и била един от многото свидетели на това събитие, за което на времето е писал и атинският вестник „Скрип”.
Ето какво ни разказа старицата Зиновия:
„Беше Рождество Христово по новия календар. Тогава още не бях преминала към старостилците*. Дойдох на всенощната служба в храма „Св. Николай”. Храмът беше препълнен с народ. Застанах от лявата страна до една колона. Над мен на колоната висеше икона на св. Спиридон, дар от Антоний Лумидис от Пирея. Иконата беше украсена с цветя, останали още от празника на светеца по новия календар. (Празникът на св. Спиридон Тримитунтски е на 12 декември по стария юлиянски календар, докато в същия този ден 25 декември по новия григориански се празнува католическата Коледа).
Когато свещеникът, който служеше литургията, отец Сила, след малкия вход започна да кади и да пее тропара на Рождество „Рождество Твое Христе Боже наш...“ иконата на св. Спиридон изведнъж започна да се удря в колоната толкова силно, че цветята, които бяха на нея паднаха на земята. Народът с ужас гледаше това страшно знамение. Свещеникът и певците спряха да пеят. Тогава някой от присъстващите извика: „Днес по стария календар е празникът на св. Спиридон. ПЕЙТЕ НЕГОВИЯ ТРОПАР!”
Певците и свещеникът „онемяха“. В този момент всички вярващи запяха в един глас: „Собора Перваго показался еси поборник и чудотворец, Богоносне Спиридоне, отче наш...“ (тропара на светеца). И в същото време докато пееха тропара, иконата започна лека-полека да се укротява и накрая съвсем престана да се удря в колоната.”
Още на следващия ден във вестник „Карестини“ излиза статия за това чудесно събитие. Всички жители на Каристос и околностите говорят само за него, признавайки правотата на стария календар.
По-късно на 29 декември вестник „Карестини“ пише:
„... Още на другия ден иконата вече не беше на мястото си. Много хора мислят, че е умишлено свалена, за да не се обсъжда повече проблема с календара, за който много бързо вярващите започнаха да спорят и мнозина преминаха към старокалендарците. И така обществеността в Каристос с право негодува и смята, че някой злобно се подиграва с религиозните чувства на хората и светите икони, защото и досега иконата не е върната на своето място, въпреки настояванията на всички вярващи”.
„Та Патриа”, т. VII, 1988 г., С. 132-133.
Материалът беше любезно предоставен на „Бъди верен“ от сръбския православен сайт „Борба за веру“, на чийто екип изказваме сърдечната си благодарност!
Превод: Десислава Главева
*По това време старокалендарците все още не са били разколници. Когато през 1924 г. в Гърция се въвежда новият календар, много хора – митрополити и миряни не са съгласни с направеното нововъведение и продължават да служат по стария календар, оставяйки обаче в Еладската Църква. За жалост, през 1935 г. това старостилно течение официално вече се отделя от Църквата начело с трима митрополити, множество миряни и дори цели енории и по този начин се появява „Истинската Православна Църква“, която съществува и до днес, намирайки се в състояние на разкол – бел. прев.