Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Рубашката

 

Този разказ ми го разказаха по времето на Великата Отечествена война. Мъжът на Феодосия Тимофеевна умрял от рак. Въпреки че било война и имало голям глад, тя раздала всичките вещи на покойника за упокой на душата му, а за себе си оставила само една негова топла рубашка, която двамата купили още преди войната.

”Нека ми бъде за спомен”, - решила тя.

Феодосия Тимофеевна живеела сама. Тежко ѝ било, пък и скръбта по мъжа ѝ не минавала, но се справяла някак, а най-вече – надявала се на Бога.

Веднъж се прибрала от нощна смяна и чула, че се звъни на входната врата. Отворила. Някакъв бродяга стоял на прага. Той я помолил:

- Подайте, майчице, някоя дрешка!
Феодосия Тимофеевна поклатила глава:
- Нямам нищо, добри човече. Отдавна раздадох всичко, което остана от покойния ми мъж.
- Потърсете, майчице, - не отстъпвал бродягата, - може и да се намери нещо! Заради Христа Ви моля!

«Та нали всичко раздадох, - помислила си Феодосия Тимофеевна, - а за себе си оставих само една рубашка. И с нея ли да се разделя?! Жалко, но няма да я дам», твърдо решила тя, но изведнъж се засрамила: «Този нещастник стои вън и заради Христа ме моли... Гладен, гол... Е, ще му я дам в името Господне».

Отворила скрина, извадила акуратно сгънатата рубашка, целунала я и я занесла на човека:
- Носи я със здраве!
- Благодаря ти, майчице, - казал бродягата. – Да сподоби Господ с Царството Небесно твоя покойник!

Тръгнал си той, а Феодосия Тимофеевна ходи из стаята и не може да си намери място. От една страна се радва, че заради Господа е дарила рубашката, от друга страна ѝ е жал за нея. После изведнъж си спомнила, че още не си е взела хляб с последните купони, затова се облякла и тръгнала към пазара.

На минаване през битпазара видяла бродягата до един висок мъж, който стиснал рубашката под мишница, му броял пари за нея.

Феодосия Тимофеевна ахнала. Бродягата пък взел парите и тръгнал право за сергията, където продавали водка. Тогава вече Феодосия Тимофеевна не издържала и се разплакала - заради Христа раздала последната скъпа за нея вещ от покойния ѝ мъж, а тя - за спирт отишла!

Купила хляб и се върнала у дома толкова разстроена, че нямала сили нищо да прави. Легнала на дивана, завила се през глава с едно старо палто и не усетила как задрямала от тъга.

И изведнъж чула, че някой влязъл с тихи стъпки в стаята и се спрял до главата ѝ. Отметнала тя палтото да види кой влязъл в стаята, без да чука и замръзнала – пред нея стоял Христос...

Затреперало сърцето на Феодосия Тимофеевна, а Господ се навел към нея, притиснал до сърцето Си единия край на палтото и ласкаво ѝ казал: «Твоята рубашка е на Мене».

Гледа Феодосия Тимофеевна и наистина, рубашката на мъжа ѝ, тази същата, която подала на бродягата заради Христа, на Господа. И в същия миг се събудила.

„Православная проза”

Превод: Десислава Главева

module-template13.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти