Notice: unserialize(): Error at offset 24543 of 2326495 bytes in /home/budiverenco/public_html/libraries/joomla/cache/controller.php on line 205
Митрополит Иларион (Алфеев) заяви, че когато Руската църква „съзрее”, „ние ще приемем новия стил”

Вход

Православен календар

Митрополит Иларион (Алфеев) заяви, че когато Руската църква „съзрее”, „ние ще приемем новия стил”

 

Огромно недоумение и възмущение предизвика сред широката православна общественост изказването на митр. Иларион в предаването „Церковь и мир” на 21 май 2011 г, в което той демонстративно заяви, че „не съществуват никакви препятствия за приемане на григорианския календар и новия стил от РПЦ” и че „когато Църквата съзрее и народът пожелае това, ние ще приемем новия стил”.

Православната Църква от апостолските времена следва т. нар. стар стил – юлианския календар. Този календар се явява исконен, първоначален, древнохристиянски и е положен от Първия Вселенски Събор в основата както на летоброенето, така и при изчисленията за определяне празнуването на Пасха с всички зависещи от нея празници и пости.

Григорианският календар е въведен от католическата лъжецърква при папа Григорий XIII в XVI век. От научна гледна точка той не е по-точен, което е доказано от много учени. От верова гледна точка въвеждането му в Църквата е недопустимо, защото води до нарушение на постановлението на Първия Вселенски Събор за празнуването на Пасха, тоест по същество, до отпадане от Православната  Църква, а при частично използване само за неподвижните празници – до хаос в богослужението и погазване на Църковния Устав.

Така нареченият „новоюлиански календар”, който е въведен в някои поместни православни църкви, се явява по същество григориански, тъй като до 2800 г. съвпада напълно с него. При определяне деня за празнуване на Пасха новостилните църкви използват стария стил. „Новоюлиянският” календар-хибрид за пръв път е бил въведен в Константинополската църква противно на светите канони от гръцкия патриарх-масон Мелетий Метаксакис, като решението е взето на „Всеправославното” съвещание през 1923 г., на което присъствали едва девет (!) човека. По-късно с помощта на насилие и фалшификации той бива натрапен и на други Православни Църкви.

Това заявление на митр. Иларион не може да се разглежда иначе, освен като посегателство срещу чистотата на вярата, Свещеното Предание и единството на Православната Църква.

Информ-религия

Други статии от същия раздел:

module-template5.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти