„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Николай Александрович Бердяев
Н. А. Бердяев (1874-1948) – е руски религиозeн философ, публицист, представител на „новото религиозно съзнание”.
Учил в Киевския университет „Св. Владимир” (1894-1897). Участник в студентския марксически кръжок от 1893 г. (заедно с Луначарски и др.). Оказвал съдействие на „Съюза за борба за освобождението на работническата класа”, за което е арестуван през 1898 г. През 1900 г. е заточен във Вологда. Член на партията на социалдемократите.
От деветдесетте години на деветнадесети век е под влияние на Ницше, оставайки под това влияние през целия си живот. Сред другите влияния следва да споменем В. С. Соловьов, К. Маркс, Ф. М. Достоевски и Л. Н. Толстой.
Учил в Германия, върнал се в Санкт-Петербург през 1904 г. Участвал в сборника „Проблеми на идеализма” (1902).
Приветства Революцията от 1905 г.
От 1905 г. – редактор на списанието „Въпроси на живота”. От 1907 г. е участник в московското Религиозно-философско общество на името на Владимир Соловьов, което се събирало на „кулата” на В. И. Иванов. Участник в сборника “Вехи” (1909). От 1910 г. до 1918 г. е сътрудник на московското издателство “Путь”.
През 1913 г. е осъден от църковен съд по обвинение в богохулство за статията „Гасители на духа”, съдържаща нападки срещу Православната Църква.
Приветства Февруарския преврат от 1917 г.
По време на Съветската власт преподава в Свободната Академия за духовна култура (1918-1922). Участник в Свободната философска асоциация. Преподава философия в Московския държавен университет. Изселен от Русия през 1922 г.
От 26 ноември 1922 до 1940 г. оглавява Религиозно-философската академия (Берлин – Париж). Член на Братството „Св. София”. Редактор на списанието „Путь” (1925-1940). Редактор в издателството YMCA-PRESS. Деятел на Руското студентско християнско движение (РСХД) до 1936 г.
Един от основателите на икуменическото движение.
"Тъй наречените "противоестествени" форми на любов и полово съединение, които привеждат в негодувание ограничените моралисти, от висша гледна точка съвсем не са по-лоши, а понякога дори са по-добри от формите на т. нар. "естествено" съединение. Защото от религиозна, а и от философска гледна точка цялата природа е противоестествена, ненормална, повредена и послушанието на природата и нейните закони не е мерило за доброто. Аз не зная какво значи нормално полово общение и твърдя, че никой не знае".
"Християнството не преобразило пола, не одухотворило пола и плътта, а точно обратното, то направило пола хаотичен, отровило го. Демонизмът на пола е само обратната страна на християнското проклятие на пола. Могъщата полова любов била изгонена в глъбините на съзнанието, тъй като й било отказано благословение, и се превърнала в болезнено терзание, което и до сега не ни е напуснало".
(Бердяев Н.А. Метафизика пола и любви // Эрос и личность: Философия пола и любви. - М., 1989. - С. 17-51.)
Антимодернизм.ру
Превод: свещ. Божидар Главев
Четете още: