Вход

Православен календар

Съкровището на истинската вяра

 

 

Преди време в Ереван се състоя заседание на Междурелигиозния съвет на ОНД (Обединение на независимите държави). Сред учредителите на Съвета влизат Арменската „апостолическа църква”, Будистката „традиционна” сангха в Русия, Грузинската Православна Църква, Духовният съвет на мюсюлманите в Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Узбекистан, Конгресът на еврейските религиозни организации и обединения в Русия (КЕРООР), Координационният център на мюсюлманите в Северен Кавказ, Руската Православна Църква, Съветът на мюфтиите в Русия, Съветът на мюсюлманите в Кавказ, Федерацията на еврейските общини в Русия (ФЕОР), Централният духовен съвет на мюсюлманите в Русия.

Участниците в заседанието подчертаха, че за основно предизвикателство на нашата съвременност те считат безнравствеността.

„Светът се намира в бедствено положение. Екологичните проблеми, технологичните катастрофи, световната икономическа криза хвърлят в униние и отчаяние милиони хора. Всички превантивни средства, които може да предложи научният и икономически прогрес, се оказват или недостатъчни, или имат нежелан ефект”, се казва в комюникето от заседанието на Съвета. Въпреки това авторите на документа вярват, че има едно ефективно средство, способно да създаде благоприятни условия за всеобщ мир и просперитет и „това е нравственото възраждане”.

„Надяваме се, че както ХХ век стана век на научно-техническата революция, така на ХХІ век е съдено да бъде векът на нравствеността. За тази цел всички хора в света трябва да се възползват от уникалния опит, който носят в себе си духовните традиции на народите”, заявяват религиозните лидери.

Какъв е обаче този „уникален опит”? Във всяка религия той е различен. Например в исляма за „нравствено” се счита многоженството и обръщането в тяхната вяра с огън и меч, а самоубийството на шахидите – за мъченически подвиг, гарантиращ рая.

Иудаизмът позволява на своите последователи да не спазват заповедите на Божия Закон по отношение на друговерците.

Будизмът учи човека да се бори не само със страстите, но отхвърля и добродетелите, като размива границата между добро и зло, проповядвайки сатанинска гордост, себелюбие, нарцисизъм, егоизъм и безразличие към всичко.

И единствено Православието призовава за любов към Бога и ближните, както и въздържание от всички пороци. Затова нравственото възраждане на света е възможно само въз основа на Православните ценности, за което, за съжаление, не се споменава в обръщението на участниците в заседанието на Междурелигиозния съвет на ОНД, съставено в духа на богопротивния икуменизъм.

Православный крест

Превод: Светла Георгиева

Други статии от същия раздел:

module-template17.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти