Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За душевния мир и за осмия вселенски събор

 

Питате за душевния мир: отвън ли идва той или зависи от усилията на самия човек, като се явява своего рода изкуство да се живее мирно? Трябва да различаваме мир в собствен смисъл душевен и мир духовен, благодатен.

Благодатният мир е дар на Светия Дух, а душевният мир зависи от самите нас. В какво се състои упоменатото във втория случай изкуство да се живее мирно? Отговор дава Самият Спасител: „Дойдете при Мене... поучете се  от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си (Мат. 11:28-29).

Душевният мир идва от смирението, а пътят към смирението, според светите отци, е път сред неприятности, самоукорение или самоосъждане. „Аз се смущавам от недостатъците на моите ближни”, казал един брат на преп. Пимен Велики. „Какво да правя?” На това Великият Пимен отговорил: „Какво е това?” – и посочил една греда. „Греда”, отвърнал братът. „А това какво е?” - „Това е тресчица”, отвърнал братът. „Положи в сърцето си мисълта, - казал св. Пимен, - че греховете на твоя брат са тази тресчица, а твоите грехове – греда, и ще се успокоиш”. Така мъдро отвърнал светият старец, очевидно имайки пред вид думите на Спасителя от Матея 7:3-5.

А за осмия вселенски събор засега нищо не зная. Мога да припомня само думите на св. Теодор Студит: „Не всяко събрание на епископи е събор, а само събрание на епископи, стоящи в истината”. Дали е истински един вселенски събор зависи не от количеството на събралите се епископи, а от това дали ще разсъждава и учи православно. Ако отстъпи от истината, той няма да бъде вселенски, макар и да се назове с такова име. Всеизвестният „разбойнически събор” в своето време бил по-многочислен от много вселенски събори и все пак не бил признат за вселенски, а получил названието „разбойнически”!

Архиепископ Феофан.
1930, Варна.

Жизнеописание, проповеди, письма

Превод: свещ. Божидар Главев

Други статии от същия раздел:

module-template3.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти