„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
В Божиите действия трябва да се откриват заедно благост и справедливост
И тъй, според всеобщото признание, трябва да вярваме, че Бог е не само всемогъщ, но е и справедлив, благ, премъдър и притежава всичко онова, което разумът отнася към най-доброто. Затова в реалното домостроителство не трябва да виждаме нещата по такъв начин, че в извършващото се от Бога да се открива само едно от боголепните свойства, а друго да липсва. Защото нито едно от тези високи наименования само по себе си, взето отделно от другите, не е добродетел.
И доброто, ако не е съединено със справедливото, премъдрото, всемогъщото, не е действително добро, защото несправедливото, непремъдрото или невсемогъщото не може да е добро. И могъществото, отделено от справедливото и премъдрото, не представлява добродетел, защото такъв вид могъщество е зверско и насилствено.
А и за другото трябва да кажем: ако мъдрото излезе извън пределите на справедливото или ако справедливото не бъде заедно с могъщото и доброто, то подобно нещо някой по-скоро ще нарече в собствен смисъл порок. Защото по каква причина някой би причислил към доброто онова, на което му липсва съвършенство?
Ако в мненията за Бога трябва да се стичат в едно всички съвършенства, то нека погледнем, съществува ли недостатък на някои от боголепните понятия в Божието домостроителство по отношение на човека? В Бога, разбира се, ние търсим признаци на благост. Но нима е възможно да има по-явно свидетелство за добротата от това да направиш свой онзи, който е преминал при противника, и Божественото естество, което е постоянно и неизменно в доброто, да не се съгласува в действията си с изменчивостта на човешкото произволение.
Бог не би „дошъл да ни спаси”, както казва Давид (вж. Пс. 79:3), ако благостта не бе вложила такова намерение. Но и благостта на това намерение не би принесла полза, ако премъдростта не бе направила човеколюбието действено. Защото колкото до онези, които са в болестно състояние, то може би мнозина биха искали болният изобщо да не страда. Но това добро произволение би могло да бъде приведено в изпълнение над болния само от такива, които владеят изкуството да изцеляват болни.
А по какъв начин мъдростта е съзерцавана заедно с благостта в реалните събития, тоест в тези, които в действителност се случват? Защото човек не може да вижда добро намерение в нещо абстрактно. Намерението не може да се разкрие, ако не попадне в светлината на някакви събития, свързани с него. И тъй, делата, които се случват последователно в някаква връзка и порядък, показват премъдростта и изкуството на Божието домостроителство.
А тъй като, според казаното по-горе, мъдростта, свързана със справедливостта, става абсолютна добродетел (взета отделно сама за себе си тя не би била добро), то в учението за домостроителството на човешкото спасение ще бъде добре да се разглеждат във взаимната им връзка и взаимно осветление двете свойства – имам предвид премъдростта и справедливостта.
Св. Григорий Ниски, „Голямо огласително слово”.
Превод: свещ. Божидар Главев