Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Нищо не се разбира

 

Ако ти още не си се кръстил - част 15

Възражение петнадесето:

„Нищо не се разбира...“

„Във вашия храм нищо не се разбира. Свещениците служат на непонятен език.”

Опитай се да разбереш какво точно не ти е ясно. Но имай предвид, че службата е предназначена не за мисионерска дейност сред невярващите, а за самите вярващи. На нас, слава Богу, ако внимателно се молим, всичко ни става ясно след месец, месец и половина постоянно ходене в храма. Но дълбочината на богослужението може да се разкрива с години. Това наистина е удивителна тайна на Господа. Това при нас не е плоската проповед на протестантите, а, така да се каже, вечен университет, в който богослужебните текстове са учебни пособия, а Преподавател е Самият Господ.

А сега направи сравнение: ако погледнеш някоя лекция от пети курс на механо-математическия факултет на Московския държавен университет, ти също в началото може да не разбереш нито дума. Но нима от това следва, че математиката и физиката трябва да се преподават на обикновен език или че не трябва да се постъпва в този факултет? Напротив, ако всичко беше разбираемо, значи обучението би било безсмислено. Ти и така щеше да знаеш всичко, за което говорят специалистите. Повярвай, че науката за живот с Бога е не по-малко сложна и дълбока от математиката, затова позволи й да има своя терминология и свой език.

От друга страна пък църковнославянският език не е латински и не е санскрит. Това е свещена форма на руския език. Потруди се малко, купи си речник, няколко книжки, научи петдесетина думи и ще разбираш, а твоят труд ще ти възвърне стократно. По време на молитва ще ти бъде по-лесно да се съсредоточаваш в смисъла на молитвата. Твоите мисли няма, по закона на асоциациите, да се плъзгат някъде далече. По този начин църковнославянският език подобрява условията за богообщение, а нали заради това идваме в храма. Колкото до информацията, в храма тя се предлага на руски език. На мен не ми се е случвало да видя нито един проповедник, който да изнася проповед на църковнославянски. Така че в Църквата всичко е мъдро съединено: и древният език на молитвата и съвременният език на проповедта.

И накрая, за самите православни църковнославянският език е скъп, защото той ни дава възможност максимално точно да слушаме Божието Слово. Ние в буквален смисъл можем да слушаме буквата на Евангелието, защото граматиката на църковнославянския език е почти тъждествена с граматиката на гръцкия, на който ние е дадено самото Откровение. Повярвай, че както в поезията и правото, така и в богословието оттенъците на смисъла често изменят същността на нещата. Мисля, че всеки, който се увлича от литература, разбира това. И при детективите случайно изпуснатата кибритена клечка може да промени хода на разследването. Точно по такъв начин и за нас е драгоценна самата възможност да слушаме колкото се може по-точно думите на Христа.

Разбира се, църковнославянският език за нас не е догмат. Във Вселенската Православна Църква богослужението се извършва на повече от осемдесет езика. И даже в Русия теоретично е възможен отказът от църковнославянски език. Но това би могло да стане само тогава, когато за вярващите той стане толкова далечен, колкото е латинският за италианците. Смята се, че засега този въпрос на стои. Но дори и да се случи нещо такова, тогава Църквата ще създаде нов свещен език, който максимално точно да превежда Библията и да не позволява на нашия ум да се изплъзва встрани. Църквата и досега е жива и има сила да оживи всичко, което влиза в Нея.

Влизай! Вратата е отворена!

<< предишна || следваща >>

„Если ты еще не крестился”

Превод: Даниела Димитрова 

Други статии от същия автор:

module-template13.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти