Ежегодното чудо на Рождество Христово
Мнозина знаят за мразовитите кръщенски дни всяка година винаги преди празника Кръщение Господне, който празнуваме по стар стил в Русия. Всяка година в Русия традиционно има обаче и мразовити Рождественски дни преди празника Рождество Христово, който се празнува на 25 декември/7 януари.
Два или повече дена преди Рождество земята е скована от студ, често има сняг, бури, ледени ветрове. Но винаги в навечерието на Рождество Христово небето внезапно се прояснява и с настъпването на нощта обикновено изгряват звезди. По това време православните християни обикновено не ядат до появата на първата звезда*. И ето че мразът изведнъж се сменя с топлите празнични дни.
Това затопляне на Рождество Христово винаги става по стар стил, а не по нов, което също е потвърждение за точността на нашия месецослов. Защото това затопляне не се случва по друго време, както би следвало да се очаква съгласно григорианския календар. Не! Времето при нас винаги следва юлианското времеизчисление, а това също е знамение за истинността на нашата Православна вяра.
Владимир Губанов. Почему старый стиль точнее нового стиля: Новые научные подтверждения. Речения богословов, ученых о старом и новом календаре. Божественные чудеса по старому стилю. Москва, Паломникъ, 2002.
Превод: Десислава Главева
* В Русия обикновено в навечерието на Рождество Христово около 21 часа на 6 януари започва Всенощно бдение, състоящо се от Велико повечерие и Утреня, след което около полунощ на 7 януари започва празничната Рождественска литургия. Подготовката за причастие в навечерието на празника, (както и на Велика Събота преди Пасха) е обусловена от това, че в дните от Игнажден до Рождество (респ. Страстната седмица на Великия пост) се пости по-строго. По обичая, до "първата звезда" (ок. 15-16 ч.) на Бъдни вечер не се яде нищо, след което се позволява лека трапеза – варен ориз или жито с мед, (т. нар. сочиво, затова денят се нарича Сочелник). Преди началото на бдението – около 19 часа вечерта – може още веднъж да се подкрепят силите с лека постна трапеза. А тъй като Рождественската литургия започва в полунощ, верните могат да се причастят, тъй като на практика вече настъпва следващият ден - този на самия празник. По същия начин стоят нещата с поста на Велика Събота и причащаването на Пасха – бел. прев.