Слово в деня на Светата Пасха
Христос Воскресе!
Колкото и пъти да сме произнасяли тези думи досега, не се уморяваме да ги повтаряме, и се надяваме, че и вие не се уморявате да слушате всеки път тези същите думи: „Христос Воскресе!“
Колко чудно е това слово! Как преобразява вида на всичко съществуващо!
Досега повечето хора познаваха само земята, на която се появяват за кратко и скоро след това изчезват неизвестно къде; някои бяха чували нещо и за ада – бездна, която поглъща всички и не връща никого; малцина само размишляваха за небето – като за небесно обиталище, към което един човек видя стълба насън, и по нея се виждаха само възнасящи се Ангели Божии, но не и човеци.
Слово на Велика Събота
Има на днешния ден проповед, която никой на земята не е чувал и няма да чуе, никой на земята не е чел и няма да чете, която обаче е достойна за това, щото самата земя и самото небе да възблагоговеят пред нея.
Велики Петък. Молитвата за чашата
И като взе със Себе Си Петра и двамата Зеведееви синове, почна да скърби и да тъгува... И като се поотдалечи, падна на лицето Си, молеше се и думаше: Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти (Мат. 26:37-39).
Като казва: Ако е възможно да Ме отмине тази чаша, Той разкрива Своето човешко естество; с думите: обаче, не както Аз искам, а както Ти – показва Своето мъжество и твърдост, учейки ни да се покоряваме на Бога, въпреки противенето на естеството.
Велики Четвъртък. Умиването на нозете
Иисус, знаейки, че Отец всичко Му е предал в ръцете и че от Бога е излязъл и при Бога отива, стана от вечерята, съблече горната Си дреха и като взе убрус, препаса се; после наля вода в умивалника и почна да мие нозете на учениците и да ги отрива с убруса, с който бе препасан (Иоан 13:3-5).
Тук евангелистът изразява своето учудване, че Този, Който бе толкова велик и толкова въздигнат, понеже беше излязъл от Бога и при Бога отиваше, Който държеше всичко в Своя власт – че Той направи това, и въпреки цялото Си величие не се погнуси да се заеме с подобно нещо.
Страстна седмица. Велика Сряда
Замлъкнал Господ в сряда и до вечерта на четвъртъка, за да излее тогава речта си пред учениците, реч, подобна на която няма в писанията – не само в човешките, но и в Божествените. Днес по указанието на Църквата чуваме от устата на Господа да не пречат Той да бъде помазан с миро, защото това служело като подготовка за смъртта. За Него пред очите Му била вече само смъртта – заключителното тайнство на Неговото пришествие на земята за нашето спасение.
Велики Вторник
Днес народът, свещениците и иудейските началници за последен път чуват словото на Господа в храма. И то било всеобхватно; обхващало всичко – минало, настояще и бъдеще.
Понеделник на Страстната Седмица. За безплодната смоковница
Евангелският разказ за безплодната смоковница дава отговор на въпроса защо по отношение на безплодната смоковница не е проявено Божественото милосърдие. Защо смоковницата бива осъдена на смърт? Защо Господ вече не очаква плод от нея? Нима грешната и безплодна душа не може да се надява на Божественото милосърдие? Та Господ много пъти е давал прошка и е проявявал милосърдие! Може би душата ще се покае и ще даде плод достоен за покаяние.
Слово в Неделя Цветница
Подигнете портите, князе, подигнете се, вечни порти, и ще влезе Царят на славата! (Пс. 23:7 - слав. прев.) Това постановява и възвестява Светият Дух чрез устата на вдъхновения пророк.
Толкова ли е трудно да се пости
Винаги се учудвам колко често и с какво усърдие някои от нас се опълчват срещу поста всеки път, когато настъпи неговото време.
Трябва да бъдем по-мъжествени. Ние се оказахме едно слабоволево поколение и Великият пост изглежда извънредно труден за нас, защото сме твърде концентрирани върху собствената си воля и право на самоопределение.
Благовещение на Пресвета Богородица
„Радвай се, благодатна! Господ е с тебе.”
Лука 1:28
Какво може да бъде по-радостно от вестта, която архангел Гавриил донесъл от небето на Дева Мария? Радвай се, благодатна – ти, която си изпълнена с Божията благодат, милост и любов; Господ отсега нататък ще бъде с тебе и в тебе; защото Дух Светий ще слезе върху ти, и силата на Всевишния ще те осени; и роденото от тебе чедо ще се нарече Син Божий, и ще пребъдва с теб и във Витлеем, и в Египет, и в Назарет, и в Йерусалим.
Останало още малко за доизказване: „и гледай, пренепорочна Девице, и ти да бъдеш с Него навсякъде, дори на Голгота, на която, когато ти Го видиш разпнат на кръста, меч – тежка скръб – ще порази душата ти”. Впрочем това предсказание за Спасителя било изречено от праведния старец Симеон в храма. Но тук или Бог не разпоредил на архангела да го възвести, или архангелът не знаел това, но му било разпоредено само да каже: „Радвай се, благодатна! Господ е с тебе.”
Пета Неделя на Великия пост. Преподобна Мария Египетска
Петата седмица и Петата Неделя на Великия пост са подготовка за Страстната седмица. В Евангелското четиво на Петата Неделя се казва как Господ на път за Иерусалим, открил на учениците Си това, за което им говорил нееднократно, и отново потвърдил, че Неговият път е път на кръста, страданието и смъртта, и че първосвещениците и книжниците ще го предадат, ще Го поругаят и оплюят, ще Го бият и разпнат, и на третия ден ще възкръсне.
Св. Никодим Светогорец за чудотворството
Този, който е порицаван като такъв, който няма дела, удостоверяващи вярата, т.е. не съхранява заедно с вярата и заповедите, може да започне да върши лъжливи и измамни чудеса, за да покаже чрез тях истинността на своята вяра и че тя е угодна на Бога. И не само че сам прави това, но и моли друг, който има дела, съответстващи на вярата, да извърши подобни измамни чудеса, за да докаже чрез тях истинността на своята вяра.
Синаксар за Четвърта Неделя на Великия Пост - на преп. Иоан Лествичник
Макар и телом жив, но мъртъв (за света) бе Иоан.
И вечно жив (по душа) — умрял и бездиханен.
Съставил описание на възкачването по лествицата (с тридесет стъпала), показал ни пътя със своето възхождане.
Иоан умря в тридесетия ден на пролетта.
Относно указанията за Великия пост в Синодалния типик на БПЦ и в т. нар. „постни календари“
В Синодалния типик пише: „През Великия пост (освен първата и последната седмица)… постът се състои в ядене само на растителна храна с олио“[1].
„В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица и първите пет дни от първата седмица на Великия пост се пази строг пост (растителна храна без мазнина)“. „На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели – само хляб и вода“[2].
Проповед за Кръстопоклонна Неделя
„На Твоя Кръст се покланяме, Владико”. Защо се покланяме на Господния Кръст? Какво е Кръстът Господен? Господният Кръст е оръжие.