„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Медал
След края на стажа иеромонах Евгений беше изпратен да служи в едно глухо село, а жилището му се падна в друго, също тъй полупразно и три километра по-нататък. Къщичката се оказа истинска старина и още отначало страшно се понрави на отец Евгений, който обичаше всичко старинно и традиционно.
Наистина, когато пристигна беше още топла есен, но пък зимата, след като дебел скреж покри ъглите между стените в старата дървена къща, младият батюшка оклюма - колкото и да се опитваше да я стопли, къщата изстиваше за един миг. Наложи се да премести леглото съвсем близо до печката и да спи с ушанка, вързана под брадата.
Всички тези несгоди той стоически търпеше, без да отмени нито една служба, а на треби отиваше, без да отлага. Случваше се нощем да натрупа сняг, а на сутринта, когато още и булдозерът не е минал, да си пробива път през преспите до храма и три километра сам да си отваря пъртина.
Така, като се подвизаваше геройски, младият иеромонах изкара службата през дългата зима, което извика у немногобройните му енориаши чувство на благодарност. А когато дойде пролетта и се затопли достатъчно, че къщата най-после да изсъхне, отец Евгений за първи път в свещеническия си живот се сблъска с грубата действителност – наклеветиха го, а клеветата му се видя толкова голяма, че изпадна в отчаяние.
Бяха го обвинили, че живее с Анимаиса.
— Това пък какво е? — смутено попита той старата си съседка.
— Как какво? Жена!
— Не е зле за днешно време — призна иеромонахът, — но коя е точно?
— Помниш ли онази, дето не й спря устата в магазина?
— Която добре си беше сръбнала?
— Същата.
— Ужас! — отец Евгений си спомни една безобразно пияна лелка, която не спря да досажда на опашката с нецензурните си приказки.
— Ужас не ужас, преспала била при тебе в четвъртък.
— Откъде го измислихте това?
— Така се говори! — победоносно отсече съседката.
И му разказа, че мъжът на Анимаиса бил в затвора, но в четвъртък го пуснали предсрочно и я заварил в къщи със заварчика на газопровода. Мъжът й го наръгал, макар че не го убил и единия го взели в болницата, а другия върнали обратно в затвора. Анимаиса пък - тутакси при монаха.
Батюшката си представи схватката между бандита и другия, локвата кръв, лекаря със спринцовка, милиционерите с белезници и нещастната Анимаиса, която след случилото се и целия изпит алкохол тръгва в нощта и върви три километра пеша, за да прелъсти един непознат.
— Пълни глупости! — заключи иеромонахът.
— Aми така се говори! — засегна се старата съседка.
Тази клевета така започна да гнети отец Евгений, че той буквално се състари. И до средата на лятото я кара така – угнетен и състарен.
Когато дойде празника на преподобни Сергий отиде в Лаврата. Изповяда се, а после разказа за своите скърби. Старичкият игумен спокойно отговори:
— Медал.
— Какъв медал? — не разбра отец Евгений.
— Считай, че си заработил медал — поясни игуменът. — Тая клевета не става за орден, но стига за един медал. Така че иди и благодари на Господа.
— Господи! Добре казано! — възкликна отец Евгений.
Върна се видимо подмладен. Отслужи благодарствен молебен и се впусна в нови подвизи за медали и ордени.
Священник Ярослав Шипов, „Первая молитва”.
Превод: Десислава Главева