„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Излезе електронната версия на Православната мисионерска енциклопедия Антимодернизм.Ру
Антимодернизм.Ру. Православная миссионерская энциклопедия. М.: Православный, 2012. С. 584
Православната мисионерска енциклопедия Антимодернизм.Ру е интернет ресурс посветен на описанието и опровержението на богословския модернизъм преди всичко в Руската Православна Църква, а също и гностическите идеологии на Новото време. Печатната версия на Енциклопедията обхваща целия период на Новото време (след XVI в.) и съдържа речникови статии по основните понятия, личности и организации, учебни заведения и периодични издания с модернистко направление. В Енциклопедията са намерили място и биографиите на съвременните атеисти и идеолози.
Богословският модернизъм в идеологията на Новото време
Вместо предговор
Загубата на вяра у масите и елитите в пълнота определя същността на епохата на Новото време (от XVI в. до настоящия момент).
Независимо от този разрив с истинското християнство Новото време си остава религиозно в своята основа. Вярата в истината на християнството, която не е от този свят се подменя с универсалната отсамна религия – вярата в земното като в идеално и във видимото като в невидимо.
Представяйки себе си под името християнство или под името на светска идеология, тази религия отрича „отделянето едно от друго на „душата” и „тялото”, „духовното” и „материалното”, „свещеното” и „профанното”, „религиозното” и „светското”. Целият човек е осветен и помазан, за да бъде в цялата си пълнота храм Божий за служение на Бога и на света” (о. Александър Шмеман).
Такава безразлично всеосвещаваща религия е имало в историята на човечеството във времената на езичеството. В епохата на Новото време се възвръща именно езическото универсалистко възприятие на света, възприятие неизвестно на християнството, което прави ясна разлика между святото и несвятото и различава обръщането на душата към Бога от обръщането на душата към тварния свят. Така протича процес на редивинизация, повторно „омагьосване” на света. Сега вече всичко – и светът, и човекът със своите развлечения и технологии стават свещени, макар и в светски смисъл.
Според обяснението на блаж. Августин, в езическите общества политическата теология съществувала свързано с две други части на езическото учение за боговете: философската теология и теологията на театъра. Всички те заедно, политическата, философската и теологията на театъра съставлявали самото езичество.
В Новото време идеологията, масовата религия (в частност богословският модернизъм) и масовата култура взети заедно съставляват една цялостна религия, религията на Новото време, която следва да охарактеризираме като религия на самоспасението и противозаконното самоизследване, като основен мит на тази религия е митът за „абсолютната свобода на човека”.
Така всички страни на Новото време се явяват политически в същата степен, колкото и религиозни, а богословският модернизъм е само един от видовете нова религиозност наред с петдесетничеството, New Age, лъжемисионерството и пр.
Пълен поврат от християнство към езичество е невъзможен дори само поради това, че езичеството не е познавало християнското понятие за спасението. Идеологията на Новото време във всички свои форми прави крачка напред, а не назад, напред към богоборчеството. Новата религия е път към абсолютната свобода от доброволното иго Христово, която „свобода” се възприема като „спасение”.
Енциклопедията може да бъде изтеглена от тук.
Антимодернизм.ру
Превод: свещ. Божидар Главев