Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Кратка предистория на парижкия плен на академичното богословие

 

Или откъде започва борбата със схоластиката

В края на деветнадесети и началото на двадесети век възниква едно, така да се каже, богословско декадентство. Негови ярки представители били о. Павел Флоренски и прот. Сергий Булгаков с неговия легален марксизъм. Това „богословие” имало много общи черти с пседвопророческия дух на Владимир Соловьов, със софиологията, и по тази линия навлезли много ереси. Тези хора повече от всичко се бояли от традиционното Православие и именно те започнали борба с катехизиса на митр. Филарет Дроздов, с Догматическото богословие на митр. Макарий, като в замяна предложили някакви новомодни ереси от рода на софиологията, теорията за всеобщото спасение, възродили идеите на Ориген и други ересиарси, отделяйки се от класическите основи на Православното светоотеческо богословие.

Затова тези „богослови” започнали да обвиняват митр. Макарий в схоластизъм и дори в латинство. Но кой е казал, че схоластиката е антихристиянство? Най-древният наш схоластик е св. Иоан Дамаскин. Вземете пълното издание на „Точно изложение на Православната вяра” и то именно пълното издание, където в първата част се говори за знанието – това е един чисто схоластически труд*.

Ако католическата църква по много въпроси на вярата учи както Православната Църква, в това няма нищо чудно. Та нали до 1054 г. ние сме били една Църква. Признаваме едни и същи древни събори, признаваме едни и същи древни отци. Латиняните отпаднали от това единство, за съжаление, но това, че изповядват част от тези древни общи положения на вярата, които изповядва и Православната Църква, не означава, че в наше време има някаква симбиоза между католическото и православното богословие. Това е „възможно” само по икуменическите сборища.

Реалното положение на нещата е, че ние държим вярата на древната неразделена Църква, и когато вземем Догматическото богословие на митр. Макарий Булгаков и изучаваме този труд, виждаме колко внимателно и старателно изследва той именно позицията на светите отци по един или друг въпрос. За него главното не е авторитетът на римския първосвещеник, а това, което ние наричаме Consensus patrum - „съгласие на отците”, тоест съборното разбиране за Църквата.

Нашите либерали пък, които ругаят св. Филарет и митр. Макарий, са чужди точно на това „съгласие на отците”. Тези хора са се нагълтали с всевъзможни теологумени и вместо да се заемат с критиката им, се опитват да ги въздигнат до степен на истинни вселенски догмати!

Интервю на прот. Олег Стеняев за информационното агентство Православный взгляд”

Превод: свещ. Божидар Главев

* Става въпрос за труда на св. Иоан Дамаскин „Извор на знанието”, който е разделен на три части: първа – „Философски глави или диалектика”; някои патролози смятат, че е съставена по подобие на „Въведение в категориите на Аристотел” от Порфирий и на самите „Категории” (Логика и Онтология) на Аристотел; втора част – „За ересите” и трета част – „Точно изложение на Православната вяра”. Именно въпросната първа част „Философски глави” има предвид прот. Олег Стеняев - бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template19.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти